Protest în capitala Elveției față de Forumul Economic Mondial. Trump participă la reuniunea de la Davos
Sute de oameni s-au adunat în capitala Elveției pentru un protest neautorizat față de Forumul Economic Mondial, care începe astăzi, la Davos.
La reuniunea elitelor globale din acest an, Donald Trump va fi însoțit de o delegație numeroasă, din care fac parte secretarul de stat Marco Rubio și emisarul special Steve Witkoff. Și guvernatorul democrat al Californiei, Gavin Newsom, și-a anunțat prezența la Davos.
Printre participanți se numără secretarul general al NATO, Mark Rutte, liderul de la Élysée, Emmanuel Macron, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
România este reprezentată de ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, ministrul Investițiilor, ministrul Energiei și de consilierul prezidențial Radu Burnete. Ediția din acest an are loc în cel mai complicat context geopolitic de la înființarea organizației, în urmă cu 55 de ani.

