Proprietarii mașinilor avariate de copacii căzuți caută să-și recupereze paguba. Sfaturile avocaților

9 octombrie 2025, 18:49

În urma rafalelor de vânt din ultimele zile, pe raza Capitalei și a județului Ilfov au căzut în jur de 70 de copaci care au avariat grav aproape 50 de autoturisme. Majoritatea păgubiților nu au polițe Casco și nu le rămâne decât să se îndrepte spre primării, pentru a-și acoperi daunele. Edilii de sector susţin că au vrut să defrişeze copacii uscaţi, dar nu au primit avize de mediu. Primăria Capitalei îi contrazice.

Un copac a picat peste trei mașini, avariindu-le grav. Din păcate însă, proprietarii nu au polițe Casco. Oamenii spun că dacă primăria și-ar fi făcut treaba, ar fi văzut din timp că rădăcina arborelui este complet putredă.

Anișoara este unul dintre păgubiți: Nu-i mașina mea, e a fiului meu, și chiar mi-a dat în grijă să nu o pun lângă un copac, să nu cadă copacul peste ea. Câte ar fi trebuit să facă primăria și nu face!

Eduard Ștefan, purtător de cuvânt ISU București – Ilfov: În perioada 7-8 octombrie, pompierii au intervenit pentru gestionarea a 115 intervenții. Dintre acestea, 68 au fost pentru degajarea copacilor căzuți de pe locuințe, carosabil sau de pe mașini. Au fost avariate, în total, 46 de autovehicule.

În lipsa unor polițe Casco, pagubele ar trebui să fie acoperite de primării, pentru că nu au toaletat sau defrişat copacii uscați, mai ales că, în multe dintre cazuri, locuitorii sau asociațiile de proprietari le-au cerut în repetate rânduri să intervină.

Adrian Cuculis, avocat: În primul rând, eu aș face cât mai multe poze, cât mai multe video-uri. Să suni la Poliție, să suni la Serviciul de urgență, Poliția vine, constată dauna respectivă, constată paguba respectivă, întocmește un proces verbal care este mai mult decât suficient pentru a arăta primăriei că, uite ce s-a întâmplat. Atașate acelui proces verbal și pozele pe care le-ai făcut, trimiți notificare câte primărie, în 30 de zile, dacă nu ai răspunsul, direct la instanța de judecată.

Primăriile de sector susțin că s-a ajuns în această situație din cauza fapului că Direcția de Mediu din cadrul Primăriei Generale nu le aprobă avizele pentru toaletare sau defrișare a arborilor uscați. 

Bogdan Cotigă, Primăria Sectoului 3: Din anul 2020 până în prezent, Primăria Sector 3 a trimis cereri pentru avize de toaletare în număr de 4.800 și am primit până în prezent 488 de avize.

Acuzațiile primăriilor de sector sunt respinse de Primăria Generală.

Lucian Judele, city-manager, Primăria Capitalei: La această oră nu există cereri din partea sectoarelor în ceea ce privește arborii care ar putea reprezenta un pericol. (n.r., întrebare: Păi înseamnă că sectoarele mint, sau cum?) Înseamnă că informația pe care dvs. o aveți nu corespunde cu realitatea din teren. Eu, dacă aș fi în locul primăriilor, înainte să fac aceste acuzații, aș da numerele de înregistrare. Adică aș veni cu niște dovezi, nu cu niște vorbe.

În urma penultimului episod de vreme severă, care a avut loc în urmă cu o săptămână pe teritoriul Capitalei, au căzut nu mai puțin de 218 copaci, care au avariat 163 de autoturisme.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă