Programele de înzestrare a Armatei, în pericol. Miruță: Există un risc major ca multe contracte să nu poată fi semnate
Programele de înzestrare a Armatei sunt în pericol! Ministrul Apărării declară că multe contracte trebuie semnate rapid, în câteva săptămâni, altfel ţara noastră pierde fondurile alocate prin programul SAFE.
Radu Miruță, ministrul Apărării: Dacă la începutul săptămânii viitoare nu trece prin Parlament, sub forma pe care o va considera Parlamentul, există un risc major ca multe contracte să nu poată fi semnate. Este o procedură legală, care stabileşte niște intervale de timp şi începem să intrăm în perioada în care aceste intervale nu mai pot fi respectate. Imaginaţi-vă că rulăm acum 21 de programe de înzestrare, care nu s-au întâmplat în ultimii 10-15 ani, pentru care noi trebuie să facem toată procedura birocratică într-un interval de 3 săptămâni. Ne-am pregătit bănuind modul în care se mişcă birocratic clasa politică, însă ajungem într-un interval tehnic care începe să fie mai îngust decât prevăzut de lege. Sper, totuşi, ca în această perioadă cu diverse turbulenţe politice să existe înţelepciunea unui armistiţiu, măcar pentru aceste programe, a căror finanţare nu depinde doar de decizia României. Trebuie să avem înțelepciunea să ne manifestăm politic aşa cum fiecare credem şi o să fim judecaţi în consecinţă despre modul în care ne manifestăm, însă trebuie să fim în stare să punem în altă cameră raţiunea de a nu pierde pentru România aceste sume de bani.

