Profesorii unui colegiu din Adjud sunt anchetați pentru că nu ar fi declarat la ANAF banii primiți la meditații
Profesorii unui colegiu din Adjud sunt anchetați pentru că nu ar fi declarat la ANAF banii primiți la meditații, pentru a fi impozitați. Poliţiştii au făcut percheziţii la liceu şi acasă la profesori. Legea nu le interzice cadrelor didactice să facă meditaţii, dar trebuie să declare veniturile. Și nu au voie să facă pregătire suplimentară cu elevii de la clasă.
Poliţiştii au descins la Colegiul „Emil Botta” din Adjud și la domiciliile mai multor cadre didactice suspectate că ofereau meditaţii nefiscalizate. Au fost 15 percheziţii, o parte la liceu, iar altele la locuinţele unor profesori de Matematică şi Limba română. Șapte profesori ar fi vizați.
Iulia Badura, director Colegiul Emil Botta, Adjud: La nivelul unităţii de învăţământ a avut loc o anchetă desfăşurată de organele competente. În acest moment, ancheta este în curs de desfăşurare, neexistând concluzii oficiale sau măsuri definitive dispuse de organele competente. Cursurile nu au fost afectate, procesul intructiv-educativ desfăşurându-se în mod normal.
Profesorii vizaţi nu au putut fi contactaţi pentru un punct de vedere. Cazul readuce în discuţie fenomenul meditaţiilor nefiscalizate. Puţini părinţi au auzit de pregătire suplimentară la care profesorii meditatori eliberează chitanţe sau bonuri fiscale.
- (De ce credeţi că cei mai mulţi profesori dau meditaţii nefiscalizate?) Pentru că nu există o educaţie în sensul acesta. În teorie nu ar trebui să existe, de fapt, aceste medtaţii.
- Despre meditaţii am auzit, dar nu despre chitanţe. (De ce credeţi că fac profesorii meditaţii nefiscalizate?) Pentru că este greu să intri într-o regularitate cu acest proces. Şi taxele pe ce câştigă sunt mult prea mari, efortul lor e mare şi la şcoală, efortul lor e mare şi după ore.
- Noi dăm chitanţe la meditaţii. Soţul meu face pregătire pentru Facultatea de Arhitectură, nu există fără chitanţă, fără factură. E o regulă a noastră să avem, chiar dacă au nevoie sau nu.
Legea nu le interzice cadrelor didactice să facă meditaţii, dar trebuie să declare veniturile la Fisc. Totuşi, pregătirea suplimentară, contra cost, cu elevii de la clasă este strict interzisă.
Victor Vulpe este profesor de matematică la Şcoala Română-Finlandeză din Moara Vlăsiei, judeţul Ilfov. De cinci ani fiscalizează meditaţiile.
Victor Vulpe, profesor de Matematică: Mi-am deschis firma în 2021, timp în care mi-am pus şi casă de marcat şi POS. Consider că este important să fiscalizăm meditaţiile pentru că este un venit constant, care ar trebui să fie perceput ca un câştig pentru toată lumea. Majoritatea, da, într-adevăr, când văd că le dau bon sau le zic că pot să plătească cu cardul chiar şi POS sunt impresionaţi de această situaţie, dar le zic că aşa este normal şi corect.
În jur de 13.000 de profesori din România au declarat la Fisc venituri obţinute din meditaţii în 2024. Valoarea netă cumulată e aproximativ 200 de milioane de lei, în jur de 40 de milioane de euro, potrivit ANAF.
Victor Vulpe, profesor de Matematică: Nu am întâlnit mai tânăr de 40 de ani să fiscalizeze, doar cu un PFA la care nu trebuie să dai bon, la final de an doar declari veniturile.
În 2024 cele mai mari venituri din meditaţii au fost declarate de profesorii din Bucureşti, din judeţele Ilfov, Cluj si Braşov.

