Producția de energie electrică nu acoperă necesarul de consum, România va fi nevoită să apeleze la importuri mari

3 October 2025, 19:07 (actualizat 3 October 2025, 19:10)

Ne așteaptă o nouă iarnă cu provocări în sistemul energetic. Producția de energie electrică nu acoperă necesarul de consum, mai ales seara, la orele de vârf, iar România va fi nevoită să apeleze la importuri mari, din alte state. În timp ce experții spun că o soluție ar fi stocarea energiei pe care o producem în timpul zilei, premierul cere finalizarea mai rapidă a investiților începute în hidrocentrale și termocentrale. La gaze naturale, stocurile sunt aproape pline, iar prețurile rămân plafonate până la 31 martie.

Dispecerul Energetic Național a pregătit două scenarii, unul moderat și unul pesimist, care depind de cât de rece va fi vremea în perioada noiembrie – martie 2026. În ambele, experții Transelectrica estimează un consum mai mare de energie electrică decât iarna trecută.

Cele mai mari provocări ar urma să apară seara, când sunt vârfurile de consum.

În scenariul moderat, pentru a asigura consumul intern, România va fi nevoită să importe până la 1.200 de MW, iar în cel pesimist, chiar și 3.800 de MW. Pentru ca sistemul să funcționeze în condiții de siguranță, vor fi necesare importuri și mai mari de 1.600 MW și respectiv circa 4.300 de MW.

Casian Nițulescu, secretar de stat, Ministerul Energiei: Sunt anumite ore de consum, anumite ore de vârf, în perioade ale zilei, în care noi suntem obligați să importăm energie electrică (…) de la statele vecine. Sunt convins ferm că nu vor exista condiții de stopare de alimentare cu energie electrică decât cele care pot să intervină din cauza condițiilor de vreme vijelii, furtuni, care vor fi temporare și vor fi remediate cu rapiditate și cu consecvență.

Ilie Bolojan, prim-ministrul României: E nevoie să ne asigurăm securitatea energetică. Avem un minus de producție în România și pentru asta trebuie să terminăm hidrocentrale, care sunt într-o stare avansată și termocentralele la care lucrările lâncezesc. Dezechilibrele apar și în contextul în care România nu are suficiente capacități de stocare a energiei electrice pe care o produce în timpul zilei, mai ales din surse regenerabile, prin intermediul centralelor eoliene și a celor fotovoltaice.

Silvia Vlăsceanu, Asociaţia Producătorilor de Energie Electrică: Avem în acest moment insuficient pe de-o parte capacități de producție în bandă și nici stocarea nu contează în acest moment foarte mult. Avem circa 350 de MW instalați cu perspectiva 1000 spre sfârșitul anului. Dar, încă odată, stocarea să nu ne imaginăm că vă rezolva problema în totalitate. (…) Sunt încă multe necunoscute tehnice când vine vorba de stocare. Depozitele de gaze naturale sunt deja pline în procent de circa 95% și ar urma să fie complete în zilele următoare.

Comisia Europeană impune statelor membre, până la 1 noiembrie, un grad de umplere de minimum 90%.

Laurențiu Urulescu – Asociaţia Furnizorilor de Energie din România: Din perspectiva furnizorilor, noi putem să spunem că ne-am făcut achiziția atât de gaze naturale cât și de energie electrică pentru a trece de perioada de iarnă. Desigur, mai sunt anumite vârfuri de consum, dar asta se achiziționează pe termen scurt.

Odată cu răcirea vremii, a crescut consumul de gaze naturale și energie electrică. După liberalizarea pieței de energie electrică la 1 iulie, tarifele au crescut brusc. De exemplu, în august, erau mai mari în medie cu peste 65% decât în urmă cu un an, potrivit statisticilor oficiale.

Prețurile la gazele naturale sunt plafonate până la 31 martie, anul viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite