Producătorii români de baterii vor să crească producția de șapte ori
Prosumatorii care vor să investească în soluţii pentru stocarea energiei vor avea la dispoziție și baterii fabricate în România, nu doar în China. Producătorii locali vor să crească producția de aproape șapte ori, chiar de la începutul anului. Din 2026, în țară ar urma să se deschidă încă o fabrică de profil. Și astfel, România are șanse ca, în următorii ani, să devină unul dintre cei mai importanți furnizori de soluții de stocare a energiei din Uniunea Europeană.
Cererea de baterii s-ar putea dubla anul acesta, după ce a autoritățile au impus obligația de stocare a energiei prin programul “Casa Verde 2024”, estimează reprezentanții prosumatorilor. Aproximativ 67.000 de beneficiari ai programului de anul trecut se pregătesc să instaleze sisteme de panouri fotovoltaice cu baterii de stocare a energiei electrice. Li se adaugă și o parte din cei care sunt deja prosumatori.
Dan Pîrșan, președinte, Asociația prosumatorilor și a comunităților de energie: Apetitul pentru baterii este foarte, foarte mare pentru că ele la un moment dat vor constitui un refugiu al prosumatorilor, pentru a fi feriți de prețuri fluctuante. Un producător autohton ar avea marele avantaj că ar putea să ofere o garanție și o certificare a calității pe care, la importurile actuale, noi nu le avem din China.
Unul dintre producătorii români de baterii, de lângă București, își va crește producția anuală de aproape șapte ori, de la 300 la 2.000 de megawatti/oră. Investiția se ridică la sute de milioane de euro. Fabrica va deveni astfel unul dintre cei mai mari producători de baterii litiu-ion din Europa.
Cristian Pastuhov, directorul operațional al producătorului de baterii: Fabrica va deveni operațională la sfârșitul lunii februarie, începutul lunii martie. Impactul este major, pentru că în momentul de față chiar ne confruntăm cu o cerere foarte mare.
De anul viitor, încă o fabrică de baterii ar urma să înceapă producția la Oradea. România vrea să devină astfel unul dintre cei mai importanți furnizori de soluții de stocare a energiei din Europa. Comisia Europeană sprijină inițiativa și vrea să încurajeze și reluarea exploatărilor de materii prime necesare producției de baterii.
Stephane Sejourne, vicepreședinte executive al Comisiei Europene pentru Strategie Industrială: Ştim că există tensiuni geopolitice şi nu putem rămâne dependenţi în proporţie de 70-80% de materia primă din China. Ne vom îndrepta probabil spre un sprijin financiar, cu garanţii sau împrumuturi pentru proiecte miniere în România.
Bogdan Ivan, ministrul Economiei, Digitalizării și Turismului: Vorbim despre utilizarea la maxim a resurselor pe care le avem aici. Iar România are resurse uriașe de materiale critice.
Ministrul Economiei a precizat că sunt în lucru scheme de ajutor de stat pentru dezvoltarea industriei.

