Procesiune pe străzile Romei, în memoria lui Octav Stroici. “Suntem aici pentru tine. Stop morților la locul de muncă!”. Corespondență de Anca Mihai
La Roma miercuri a fost zi de doliu, în memoria muncitorului român mort după prăbusirea turnului Torre dei Conti. Octav Stroici, în vârstă de 66 de ani, a murit într-un spital din Roma, la câteva ore după ce fusese scos în viață de sub dărâmături, unde a stat 11 ore. Între timp, anchetatorii investighează posibile acte de corupție și fals în atribuirea contractelor de restaurare a monumentelor, finanțate prin fonduri PNRR.
A fost prima zi de doliu oficial dedicată unui lucrător străin, un gest de solidaritate și de recunoaștere îndreptat către cei care muncesc departe de casă, adesea în condiții periculoase.
Aseară, principalele sindicate din Italia au organizat o procesiune cu lumânări pe străzile Romei, de la Colosseum până la Torre dei Conti. Zeci de persoane, colegi de muncă ai victimei, precum și localnici au participat la comemorare.
Suntem aici pentru tine… În această seară, suntem alături de persoanele dragi ţie. Stop morţilor la locul de muncă!
Tragedia care a curmat viața lui Octav Stroici a readus în prim-plan problema securității în muncă. În ultimele luni, aproape 800 de persoane și-au pierdut viaţa în Italia, în timpul serviciului.
Vasile Dogaru, muncitor român: Este revoltător, aș putea spune, pentru că astfel de împrejurări nu ar trebui să aibă loc. Această restructurare se află sub patrimoniul Ministerului Culturii și au fost alocate 7 milioane de euro. Tind să cred, ca opinie personală, că siguranța a fost un subiect tratat cu supeficialitate.
Închis din 2007, Torre dei Conti era aproape uitat de lume. Însă tragedia care a luat viaţa muncitorului român l-a readus în centrul atenției. Zilnic, zeci de persoane se opresc aici pentru a face fotografii şi pentru a închina un gând bun în memoria muncitorului nostru.
Am ieşit la plimbare, eu sunt practic turist şi, pentru că am ajuns până aici, m-am oprit să îndrept un gând bun spre cel care nu mai este. Îmi pare rău.
Venim din Spania, am auzit ce s-a întâmplat la ştiri, chiar înainte să ajungem aici. Oamenii lucrau pentru ca noi, turiştii, să vedem turnul în toată splendoarea lui, aşa că este trist pentru toţi.
Ziua de doliu în memoria lui Octav Stroici a fost mai mult decât un gest oficial, a fost totodată un angajament ca efortul celor invizibili să fie văzut, numele lor, respectate, iar siguranța în muncă, o prioritate reală.

