Procesiune în memoria Sfântului Ioan Paul al II-lea la București
Sute de credincioși catolici au mers duminică în procesiune pe străzile Capitalei în memoria Sfântului Ioan Paul al II-lea, care este sărbătorit în calendar pe 22 octombrie. Totodată, participanții, în fruntea căror s-a aflat și Mitropolitul româno-catolic de București, Aurel Perca, s-au rugat și pentru victimele exploziei de pe Calea Rahovei.
Înainte de a pleca în procesiune, a fost citită rugăciunea Rozariului în fața monumentului Sfântului Papa Ioan Paul al II-lea, din apropierea Nunţiaturii Apostolice din București.
Un monument realizat în amintirea vizitei istorice pe care Suveranul Pontif a făcut-o în țara noastră, în anul 1999.
Pe drum spre Catedrala Sfântul Iosif, credincioșii catolici au cântat imnuri și au înălțat rugăciuni în amintirea Sfântului Ioan Paul al II-lea, care este sărbătorit în calendarul catolic pe 22 octombrie.
În cadrul procesiunii s-au înălțat rugăciuni și pentru victimele exploziei care a avut loc vineri în Capitală.
Procesiunea s-a încheiat cu oficierea Sfintei Liturghii la Catedrala Sfântul Iosif.

