Principalele agenții internaționale de presă relatează despre demisia lui Ludovic Orban
“Premierul de centru-dreapta al României a demisionat luni, după un scrutin parlamentar în care alegătorii au oferit victoria nominală opoziţiei cu tendinţe de stânga, populiste. După numărarea a 95% din buletinele de vot, Partidul Naţional-Liberal al lui Ludovic Orban a fost învins de formaţiunea populistă Partidul Social-Democrat. Totuşi, pare improbabil ca social-democraţii să ajungă la conducere după ceea ce vor fi lupte post-electorale prelungite pentru formarea unui nou guvern de coaliţie”, scrie agenţia Associated Press.
“România: Premierul îşi anunţă demisia după un eşec electoral”, titrează Agenţia France-Presse. “Premierul liberal român Ludovic Orban şi-a anunţat luni seară demisia, la o zi după rezultatele dezamăgitoare ale formaţiunii sale politice în scrutinul legislativ, pe fondul criticilor referitoare la gestionarea pandemiei”, scrie Agenţia France-Presse, notând că forţele politice liberale, clasate pe locul doi după Partidul Social-Democrat, au şansa de a forma o alianţă de guvernare.
“Premierul de centru al României, Ludovic Orban, a demisionat luni, semnalând că renunţă la efortul de a fi viitorul premier după alegerile de duminică”, scrie agenţia Reuters, notând că Ludovic Orban a exprimat speranţa că liberalii vor propune viitorul prim-ministru.
“Premierul român Ludovic Orban şi-a prezentat demisia după înfrângerea partidului său în alegerile parlamentare”, scrie agenţia DPA.
“România: Premierul liberal Orban demisionează”, titrează agenţia ANSA. “Premierul român Ludovic Orban şi-a anunţat astăzi demisia, după insuccesul Partidului Liberal în alegerile parlamentare. (…) Totuşi, cele mai mari şanse de formare a guvernului le au forţele politice de centru-dreapta, care pot conta pe un spectru mai larg de alianţe”, comentează agenţia ANSA.

