Primul tunel forat de autostradă din România a fost săpat complet

16 April 2025, 19:11

Încă un pas major pentru infrastructura rutieră din România. Miercuri a fost realizată străpungerea celei de-a doua galerii a tunelului Momaia, pe sensul de mers dintre Sibiu spre Pitești. Este primul tunel rutier forat din România, iar dacă lucrările își mențin ritmul actual, sunt șanse ca secțiunea dintre Curtea de Argeș și Tigveni să fie deschisă circulației cu aproape un an înainte de termen, au anunțat oficialii din Transporturi.

Străpungerea tunelului Curtea de Argeș, cu o lungime de 1,35 km, are loc la doi ani de la începerea lucrărilor pe lotul 4 și aproximativ un an și jumătate de la declanșarea efectivă a forajului. Odată cu străpungerea celei de a doua galerii a tunelului de sub dealul Momaia se încheie forajul primului tunel de autostradă din România.

Acum se lucrează de la radier până la structura de rezistență, iar la final acest tunel se va numi Curtea de Argeș. Străpungerea primei galerii a tunelului Momaia pe celălat sens de mers, Pitești – Sibiu, fost realizată pe 3 martie, anul acesta.

Lucrările de pe tronsonul 4 au ajuns la aproximativ 70% stadiu de execuție. În acest ritm sunt toate șansele ca acesta să fie dat în folosință anul viitor, deși termenul de finalizare este în 2027, susțin reprezentanții ministerului Transporturilor.

În plus , autoritățile dau asigurări că din luna mai se va putea circula de la București până la Curtea de Argeș doar pe autostradă. Autostrada Sibiu-Pitești va fi parte componentă a coridorului 4 Pan-European, este extrem de importantă, atât pentru România, cât și pentru economia europeană.

Rudolf Schatz, vice ambasadorul Austriei în România: Acest tunel este piesa centrală a autostrăzii A1 care după finalizarea ei va fi linia de legătură între nordul şi sudul României. Va contribui la reducerea duratei transportului pentru români şi turişti, de asemenea. Va reduce costurile de transport pentru afacerile româneşti şi străine.

Pe șantierul lotului 4 al autostrăzii lucrează între 550 și 650 de muncitori de 13 naționalități, inclusiv români care s-au întors din străinătate.

Joi la amiază ar urma să se redeschidă traficul și pe sectorul din autostrada A1, dintre Bâscov și nodul rutier Băiculeşti, care a fost închis în urmă cu câteva zile.

În această perioadă au fost făcute teste statice și dinamice ale structurilor de pe acest segment, iar circulația a fost deviată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite