Primul ministru AI din lume, membru al guvernului Albanez, se adresează parlamentului
Ministrul însărcinat cu achiziţiile publice, botul AI, Dielia, s-a adresat Parlamentului pentru prima dată.
Funcționara virtuală pe nume Diella a spus că nu este aici pentru a înlocui oamenii, ci doar pentru a-i ajuta.
🇦🇱 Albania’s AI Minister addresses parliament for the first time
— NEXTA (@nexta_tv) September 18, 2025
The virtual official named Diella said she is not here to replace people — only to help them.
As a reminder, Albania became the first country in the world to appoint an AI as a government minister. pic.twitter.com/urwIrBHh6u
Albania este prima țară din lume care a numit un bot AI ca ministru în guvern.
Prim-ministrul Edi Rama, care urmează să-și înceapă al patrulea mandat, a declarat că Diella, care înseamnă „soare” în albaneză, va gestiona și atribui toate licitațiile publice în care guvernul contractează companii private pentru diverse proiecte.
„Diella este primul membru al cabinetului care nu este prezent fizic, ci este creat virtual de inteligența artificială”, a declarat Rama în timpul unui discurs la care a prezentat noul său cabinet. Ea va contribui la transformarea Albaniei „într-o țară în care licitațiile publice sunt 100% lipsite de corupție”.

