Primele rezultate ale verificărilor privind criza apei, așteptate la Guvern
În timp ce peste 100 de mii de oameni din Prahova și Dâmbovița încă se chinuie să își asigure apa de băut și de spălat, autoritățile întârzie să stabilească cine își asumă responsabilitatea pentru declanșarea crizei și ce sancțiuni se impun.
ACTUALIZARE: Ședința de guvern s-a încheiat.
La Guvern ar urma să fie prezentate primele concluzii oficiale în urma verificărilor făcute de Corpul de Control al ministrului Mediului.
Potrivit suselor, Diana Buzoianu ar urma să vorbească și despre concluziile preliminare ale raportului făcut de Corpul de Control trimis de Diana Buzoianu în Prahova.
Se așteaptă încă de ieri primele concluzii ale acestui raport, pentru a vedea cine se face vinovată de această situație în care mii de oameni au rămas fără apă potabilă în județul Prahova și în Dâmbovița.
Ieri a fost o ședință la Parlament în care au fost chemați cei responsabili. Vorbim aici despre directorul exploatare sistem zonal, administrația bazinală de apă Buzău Ialomița, Administrația Națională Apele Române.
Bogdan Chițescu, directorul exploatare Sistem Zonal Prahova, a menționat că nu a asigurat acel bazin de rezervă cu apă tocmai pentru a nu ajunge în acest blocaj și ca oamenii să nu rămână fără apă potabilă.
Iar reprezentanții Administrației bazinale de Apă Buzău Ialomița au comunicat cu Ministerul Mediului, nu în mod direct, însă cu ministrul Diana Buzoianu. Cât despre Administrația Națională Apele Române, conducerea acestei instituții a declarat că o decizie în privință a ceea ce urma să se întâmple trebuia să fie luată de mai mult specialiști, nu de o singură persoană, că așa s-a întâmplat în cazuri similare, și menționa că din luna iunie până în prezent a trimis la Ministerul Mediului date, însă date generale, despre debit, despre anumite măsurători tehnice, nu despre ceea ce ar fi putut să se întâmple pentru că nu existau nici la ei aceste informații.
Alimentarea cu apă curentă a localităților afectate din Prahova și Dâmbovița ar putea fi reluată mai devreme de săptămâna viitoare, susțin autoritățile. La Moreni, în Dâmbovița, apa curge deja la robinete, dar nu este bună de băut și poate fi folosită doar în scop menajer.
Ministerul Sănătății menține alerta de sănătate publică în județul Prahova, unde spitalele nu pot face, încă, internări.
La o săptămână de la oprirea apei, pentru localnicii din Prahova vine și prima veste bună.
Daniel Nicodim, prefect Prahova: ”Apa a plecat din baraj, a intrat în stație, aseară a început procesul de tratare a acesteia. Avem speranțe că acel termen avansat, cum că apa va ajunge la populație abia luni, va fi scurtat.”
Oamenilor le este tot mai greu să se descurce fără apă.
Premierul confirmă că populația din zonele afectate ar putea primi apa potabilă mai devreme și afirmă că, în zilele următoare, se va ști și cine sunt vinovații pentru situația de la barajul Paltinu.
Pompierii de la ISU Dâmbovița au distribuit până acum 7.000 de litri de apă menajeră și 14.500 de litri de apă potabilă.

