Primele obuziere de mare calibru ale Armatei Române, în producţie în Coreea de Sud. Adelin Petrişor a filmat în fabrica din Changwon

23 October 2025, 19:35 (actualizat 23 October 2025, 19:37)

Primele obuziere de mare calibru ale Armatei române sunt în producţie într-o fabrică din Coreea de Sud. Ele urmează să fie livrate MApN anul viitor. România a contractat, în 2024, 54 de obuziere de 155 de milimetri pe senile. La invitaţia companiei producătoare, Adelin Petrişor a filmat în fabrica în care sunt produse blindatele K-9 Tunetul.

Primele 18 obuziere de 155 de mm ale Armatei române se fac într-o fabrică a Hanwha situată la aproape 400 de km sud de Seoul, în Changwon. Aici lucrează 1200 de oameni. Deocamdată, specialiştii sud coreeni sudează structura primelor 5 şenilate ale MApN şi produc piese pentru 2 maşini de alimentare cu muniţie K-10.

Un obuzier K-9 este asamblat în 21 de zile. Capacitatea de producţie a fabricii din Changwon este de 240 de blindate pe an.

Armata română a cumpărat din Coreea de Sud 54 de obuziere K-9 Tunetul şi 36 de vehicule de alimentare cu muniţie K-10. Valoarea contractului este de 1 miliard de dolari.

În România, producţia va începe în martie 2027 în Petreşti judeţul Dâmboviţa. Până în 2029 Armata română va avea toate 54 de obuziere K 9 Tunetul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite