Primarul Berlinului: Pana de curent care a lăsat oraşul în beznă a fost un act de sabotaj

Berlin. Profimedia Images
4 January 2026, 16:47

Pana de curent care a lăsat Berlinul în beznă nu a fost un accident, ci un act de sabotaj.

Acuzaţia a fost formulată de primarul Kai Wegener, care a vorbit despre un atac grav asupra infrastructurii critice a oraşului.

Potrivit edilului berlinez, există şi o scrisoare semnată de un grup extremist de stânga, în care membrii acestuia recunosc că au incendiat în mod deliberat un nod de reţea de pe un pod şi că au sabotat, astfel, centrala electrică din apropiere.

Aproximativ 50.000 de locuinţe au rămas pe întuneric, iar realimentarea lor cu energie electrică ar putea avea loc abia joi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite