Primăria Timişoara a reluat serviciile pentru public după atacul cibernetic din weekend
Serviciile pentru public ale Primăriei municipiului Timişoara (PMT) sunt funcţionale, marţi, după atacul cibernetic de tip ransomware asupra serverelor, arată o informare a Biroului de presă al PMT.
Astfel, la Camera 12 a primăriei se pot face din nou plăţi cu cardul, iar Direcţia Fiscală a municipiului a reluat încasarea taxelor şi impozitelor locale online sau cu cardul la ghişeu.
La Poliţia Locală, sesizările online sunt suspendate temporar, în continuare, fiind preluate telefonic, la dispecerat.
Pentru reluarea serviciilor interne ale Primăriei Timişoara, măsurile sunt încă în derulare, în colaborare cu Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC).
Resetarea sistemului intern de către specialiştii municipalităţii şi experţii în securitate cibernetică din cadrul DNSC are loc treptat, iar DNSC continuă investigaţia privind atacul cibernetic.
Primăria municipiului Timişoara a anunţat, luni, că a oprit un atac cibernetic masiv asupra serverelor sale şi ale unor instituţii subordonate, care a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, în prezent fiind în derulare o investigaţie.
Scopul atacului a fost criptarea şi blocarea sistemului informatic al primăriei printr-o formă de criminalitate (ransomware – software de răscumpărare) unde atacatorii cer apoi sume imense pentru deblocarea sistemelor. Primăria Timişoara a avut soluţii tehnice împotriva unor astfel de atacuri şi reacţie imediată şi nu răspunde la astfel de forme de şantaj, arăta o informare de presă a PMT.
Incidentul a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă şi a fost detectat de sistemul digital de securitate.
Specialiştii primăriei au declanşat o serie de contramăsuri radicale cu ajutorul firmelor de specialitate contractate de municipalitate, astfel că a fost oprită compromiterea întregului sistem. Nu există indicii că atacatorii au extras date cu caracter personal din sistemele afectate.
Primăria Timişoara a raportat incidentul imediat autorităţilor, iar atacul se află sub investigaţia experţilor în securitate cibernetică din cadrul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică.
Toate serviciile online ale Primăriei funcţionează normal, de la Portalul Unic, la certificatele de urbanism, programările online la Evidenţa Populaţiei, sesizări şi bugetare participativă. Pentru reluarea serviciilor interne, măsurile sunt încă în derulare în colaborare cu DNSC. Sursa: Agerpres

