Primăria din Arad, obligată de instanță să asfalteze o stradă și să despăgubească o femeie care plătea nejustificat impozit mai mare
Primăria din Arad este obligată de instanță să asfalteze o stradă și să despăgubească moral proprietara unei case care are domiciliul acolo. Decizia vine după ce instituția, în mod eronat, a inclus strada, care este de pământ, într-o zonă superioară de impozitare. Practic, fără să asigure infrastructura prevăzută de lege, primăria încasa nejustificat impozite mai mari.
Strada Someșului din municipiul Arad a fost trecută de Primărie din Zona C în Zona B în urmă cu 10 ani. Modificarea a fost făcută deși strada nu era asfaltată în totalitate și nici nu avea trotuare, așa cum trebuie să fie străzile unde oamenii plătesc taxe locale mai mari.
Nemulțumită, o femeie care locuiește în zonă a depus reclamații la Primărie, însă municipalitatea nu a luat nicio măsură. Astfel, s-a adresat instanței. În 2023, când procesul era în desfășurare, administrația locală a decis să reîncadreze proprietatea femeii în Zona C.
Marius Ovidiu Chiș, avocatul femeii: A fost încadrată într-o categorie superioară de impozitare, în B, deși nu corespundea. Clienta mea a solicitat schimbarea încadrării și a obținut-o, dar autoritatea locală nu i-a restituit diferența pe care a achitat-o, așa că a dat în judecată și pentru aceasta. Totuși, principala cerere a fost asfaltarea.
În 2024, Tribunalul Arad a dat o sentință prin care Primăria era obligată să asfalteze strada Someșului și să amenajeze trotuare. Un an mai târziu, proprietara a obținut și daune morale de 25.000 de lei. Cele două hotărâri sunt definitive. Primăria Arad a fost amendată anul trecut pentru că nu s-a conformat deciziilor.
Ralu Cotrău, purtătorul de cuvânt al Primăriei Municipiului Arad: Întotdeauna Primăria municipiului Arad pune în aplicare sentințele și o va face și acum. Strada Someșului era în atenția noastră și înainte de asta. Urmează să fie asfaltată, fiind prevăzută într-un proiect.
Strada nu este asfaltată nici acum, dar, în schimb, are trotuare.
Acum femeia este într-un alt proces cu Primăria, pentru că a cerut instanței să calculeze și despăgubirile pe care le are de încasat.

