Primar din Bihor, flagrant cu şpagă de 150.000 de lei. KOVESI: Investigăm persoane cu funcţii mai înalte în statul român

20 May 2026, 19:42 (actualizat 20 May 2026, 21:07)

Lovitură a Parchetului European în Romania! Kócza István, primarul UDMR al comunei bihorene Buduslău, a fost prins în flagrant de procurorii Parchetului European în timp ce primea o mită uriașă de 150.000 de lei.

Banii erau prețul cerut pentru a închide ochii și a derula fără probleme un contract finanțat din fonduri europene pentru modernizarea drumurilor agricole.

La un proiect total de aproximativ 4 milioane de lei, mita pretinsă de Kócza István se ridica la suma de 200.000 de lei.

Edilul, aflat la al treilea mandat, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile și a primit interdicția absolută de a-și mai exercita funcția.

Procurorul şef al Parchetului European, Laura Codruţa Kovesi, a precizat într-un interviu pentru G4media că mai multe persoane cu funcţii din România sunt în vizorul procurorilor europeni.

Laura Codruţa Kovesi – procuror-şef Parchetul European: Lucrăm la investigații extrem de interesante, care vizează cumva persoane care au anumite funcții, poate expuse politic. Investigăm persoane care au anumite funcții mai înalte, în diverse instituții din statul român. Sunt, în general fraude cu fonduri europene. Pe TVA avem doar câteva dosare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite