Preşedintele Serbiei a discutat cu Putin pentru prima dată în doi ani şi jumătate
Preşedintele sârb Aleksandar Vucic a vorbit duminică la telefon cu preşedintele rus Vladimir Putin, prima lor conversaţie în doi ani şi jumătate, în contextul în care este aşteptată o decizie cu privire la participarea lui Vucic la summitul BRICS de săptămâna viitoare, informează AFP.
“I-am mulţumit în mod special preşedintelui Putin pentru că a dat asigurări că Rusia va furniza cantităţi suficiente de gaz Serbiei în această iarnă”, a informat Vucic într-un mesaj video postat pe reţelele de socializare.
Vucic a adăugat că Serbia, deşi ţară candidată la aderarea la Uniunea Europeană, nu îşi va schimba poziţia de a nu impune sancţiuni Rusiei ca urmare a invadării Ucrainei de către Moscova.
sursa Agerpres

