Președintele Nicușor Dan participă la summitul privind flancul estic de la Helsinki. Lecția finlandeză în cazul unei invazii rusești

15 December 2025, 13:54 (actualizat 15 December 2025, 21:10)

Președintele Nicușor Dan va participa, marți, în Finlanda, la un summit al flancului estic. Liderii din șapte țări aflate în proximitatea Ucrainei și Federației Ruse vor discuta despre amenințările la securitatea în regiune și despre soluții de contracarare a acestora. Lucian Pîrvoiu a transmis în direct de la Helsinki, pentru Telejurnal.

Experiența Finlandei este neprețuită pentru celelalte țări din Uniunea Europeană, dar și de pe flancul estic al Alianței Nord-Atlantice, întrucât Finlanda are o graniță de 1300 de kilometri cu Federația Rusă, o graniță care, practic, în acest moment este închisă, nu se mai trece de o parte și de cealaltă așa cum se obișnuia înainte de invazia rusească în Ucraina.

Are o lungă experiență cu Rusia și pentru că Finlanda a pierdut în anii ’30 puțin de 10% din teritoriul său din provincia Karelia.

De asemenea, Finlanda este cea mai pregătită în termen de protecție civilă, are cele mai multe adăposturi în cazul unei invazii rusești, adăposturi în care, practic, poate intra toată populația de 5 milioane a țării.

În acest context, inițiativa premierului finlandez de a invita alți șefii de state și de guverne de pe această zonă de est a Uniunii Europene este foarte bună, pentru că va stimula colaborarea din punct de vedere industrial pentru realizarea, de exemplu, a unor sisteme de apărare antidronă. La Vanta, în nordul Helsinkiului, funcționează o fabrică de astfel de sisteme care ne-ar putea ajuta și pe noi pentru a respinge atacurile cu drone sau incursiunile cu drone rusești în spațiul aerian al României.

La acest summit participă țările scandinave, Țările Baltice, România, Polonia și Bulgaria.

Oficial, lucrările încep marți, dar președintele Nicușor Dan a ajuns încă de astăzi în Finlanda. După-amiază s-a întâlnit cu premierul finlandez, Petteri Orpo, după care, în cursul serii, în jurul orei 18.00, a avut loc, la Ambasada României în Finlanda, o întâlnire cu comunitatea românească.

Înainte de a pleca spre Helsinki, președintele a transmis pe rețeaua X un mesaj în care spune că pleacă în Finlanda, dar cu tot cu îngrijorările legate de ceea ce se întâmplă în justiția din România și cu faptul că aceste probleme vor trebui rezolvate pentru că o țară este de încredere pe măsură ce ea însăși în interior își reformează sistemul pentru a fi unul de încredere.

https://tvrinfo.ro/nicusor-dan-inaintea-plecarii-in-finlanda-voi-actiona-pentru-apararea-independentei-justitiei-si-a-statului-de-drept-securitatea-statului-incepe-din-interior/
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite