Președintele Nicușor Dan, luat la întrebări de românii care l-au așteptat în fața Ambasadei din Londra cu un mic protest pentru independența justiției
Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns marți seara la Londra. Şeful statului şi-a început vizita oficială în Marea Britanie cu o întâlnire cu reprezentanţii comunităţii româneşti din Regatul Unit, la Ambasada României din Londra. El a fost întâmpinat de câţiva români în faţa Ambasadei, cu care a stat de vorba despre problemele din Justiţie.
Câțiva români l-au întâmpinat pe președinte în fața ambasadei din Londra cu un mic protest pentru independența justiției. “Justiție, nu corupție!”, au scandat oamenii, care i-au pus întrebări lui Nicușor Dan despre desecretizarea anulării alegerilor, dar și despre problemele din justiție.
Președintele Nicușor Dan se află, marți și miercuri, în vizită în Marea Britanie.
Șeful statului și-a început vizita cu o întâlnire cu reprezentanții comunității românești din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, la Ambasadă, unde a avut loc o recepție dedicată Zilei Naționale a României.
În deschidere, după intonarea Imnului României, a rostit un cuvânt Excelența Sa, Ambasadoarea României la Londra, Laura Popescu, care a subliniat că Marea Britanie găzduiește cea mai mare comunitate românească din diaspora, aproape 1,4 milioane de români: “Din păcate, spațiul ne permite să găzduim în această seară doar 0,04% din acest număr. Sper că am calculat bine, domnule președinte. Sunt aici șefii oficiilor consulare din Londra, Birmingham, Manchester și Edinburgh, care fac tot posibilul să ofere servicii consulare la cele mai înalte standarde cetățenilor români de aici. Dar asta nu înseamnă că nu ar fi utile mai multe consulate la un număr atât de mare de români”.
Președintele Nicușor Dan le-a mulțumit, în discursul său, celor prezenți dar și întregii comunități de români din Marea Britanie.
Nicușor Dan, președintele României: E o onoare pentru mine să fiu cu dumneavoastră seara asta și vreau să vă mulțumesc că v-ați făcut timp să ne vedem și o să stăm de vorbă. Vreau să vă mai mulțumesc pentru faptul că sunteți o carte de vizită a României, imaginea României pentru multă lume care nu a apucat încă să o viziteze, sunteți dumneavoastră și prin asta ne faceți un mare bine.
Vreau să vă felicit pentru faptul că rămâneți atașați de România și aici sunt foarte importante asociațiile, e foarte importantă biserica și eu cred că reprezentați un potențial uriaș pentru România, prin ceea ce sunteți. Întrebarea recurentă în România este cum facem ca dintr-un potențial să ajungem să concretizăm ceva. Asta este veșnica întrebare și întrebarea este care este acea interfață care să pună în legătură statul român cu fiecare dintre dumneavoastră.
Am avut o conversație foarte interesantă cu reprezentanții asociațiilor de români din diaspora de 1 Decembrie. Încercăm să facem cel puțin un portal care să cuprindă mai întâi asociațiile, după aceea specialiști pe diferite domenii, după aceea locurile unde se fac cursuri de limba română, fie privat, fie în organizarea statului român, astfel încât să reușim să creăm o rețea care să ne ajute pe fiecare dintre noi. Sunt în seara asta cu mine Eugen și Ana Maria, care se ocupă de relația cu diaspora, probabil că vor fi mai mulți la un moment dat, în cadrul Administrației Prezidențiale.“

