Președintele Nicușor Dan: Când am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că poate să fie votat și să rezolve criza
Președintele Nicușor Dan a explicat, în fața jurnaliștilor, că, atunci când a făcut nominalizările pentru funcția de premier, după demiterea cabinetului Bolojan prin moțiune de cenzură, a fost convins că cel desemnat va fi votat și că se va reuși astfel ieșirea din criza politică.
Nicușor Dan, președintele României: Cu titlul general există o împărțire de împărțire constituțională de atribuție și atribuția președintelui este să desemneze primul-ministru. Și eu, după cum știți, după nenumărate consultări cu partidele, am desemnat ceea ce am înțeles eu din opțiunile lor, ca posibilitate să rezolvăm criza. Mai întâi pe domnul Tomac și acum pe acum pe domnul Veștea. Ați reținut și criticile mele la adresa partidelor. Când am spus că trebuie să ne uităm mai mult la interesul național și mai puțin la interesul, chiar dacă-i legitim, de partid. Mai departe, nu vreau să fac foarte multe comentarii. Putem să avem o discuție mult mai amplă în momentul în care acest proces se va finaliza, oricum se va finaliza el. Dar, așa cum am făcut și în și în discuția despre procurori, până când nu au venit acele propuneri la mine nu am spus mare lucru, dar ce pot să vă spun este că, în momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat și să rezolve criza asta odată pentru totdeauna. L-am desemnat, l-am desemnat ca să facă o majoritate mai departe o să discutăm.
Întrebat dacă ia în calcul la această majoritate și voturile AUR, președintele a precizat: Nu trebuie să o iau eu, trebuie să este o discuție care îl vizează pe primul-ministru.

