Președintele Nicușor Dan a prezentat date despre donațiile pentru campaniile sale electorale.  A avut cheltuieli de peste 60 de milioane de lei 

14 July 2025, 10:20 (actualizat 14 July 2025, 19:44)

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, luni, că a avut cheltuieli de peste 60 de milioane de lei în campania prezidenţială. Nicușor Dan a prezentat date despre donațiile din campaniile sale electorale, într-o conferință de presă care are loc la Palatul Cotroceni.

Preşedintele Nicuşor Dan a făcut publice datele privind donaţiile primite în campaniile electorale pentru alegerile locale şi prezidenţiale şi împrumuturile pe care le-a făcut.

Principalii donatori de fonduri au fost soţii Florin şi Măriuca Talpeş, oameni de afaceri în domeniul IT, şi Dan Ostahie, proprietarul unui mare retailer de electrocasnice.

Şeful statului a precizat că a cheltuit peste 60 de milioane de lei în campania pentru alegerile prezidențiale.

Nicuşor Dan a avut şi alţi finanțatori, dintre care unii au dorit să rămână anonimi, dar și cetățeni obișnuiți care au donat sume mai mici. O mare parte din aceste cheltuieli au fost rambursate de AEP, a spus preşedintele.

Pentru alegerile prezidenţiale, cheltuielile pe care le-am făcut în turul I – 20,5 milioane de lei, pentru care am solicitat rambursarea de la AEP. Pentru asta m-am împrumutat cu 20,2 milioane de lei de la 111 persoane. Cheltuielile totale din Turul II – 40,5 de milioane, asta era limita legală, pentru care m-am împrumutat cu 38,5 milioane de la 239 de persoane“, a arătat şeful statului.

Nicușor Dan a adăugat că în precampanie a primit donaţii de 9,5 milioane de lei şi a avut cheltuieli de 7 milioane de lei. Preşedintele a mai spus că a avut 18.700 de donaţii sub 5.000 de euro de la 15.800 de donatori, suma acestora fiind sub 6,5 milioane de lei.

Pe lângă acestea, a spus preşedintele, cinci persoane au donat sume mai mari.

În precampania din alegerile locale din 2024 am avut donații de 1,75 milioane lei și cheltuieli de 1,6 mil lei. Diferența 145.000 lei. Dintre donatori, Bogdan Micu 250.000 lei, 3179 donații online. Suma strânsă a fost de 843.000 lei. În campanie am cheltuit 660.000 lei pentru care m-am împrumutat de 480.000 lei. Suma mi-a fost rambursată de autoritatea electorală și am rambursat aceste împrumuturi. În precampania prezidențială donații de 9,5 milioane lei. Cheltuieli de 7 milioane lei, deci rezultă o diferență de 2,5 milioane lei. Donații online sub 5.000 de euro 18.700 de la 15.800 donatori unici. Suma strânsă a fost de 6,5 milioane lei. Cinci persoane au donat sume mai mari Talpeș 805.00o lei, Aurel Iancu 500.000 lei. În campanie  cheltuieli în turul 1 – 20,5 milioane lei, pentru care am solicitat rambursare. M-am împrumutat 20,5 mil lei de la 111 persoane. Cheltuieli totale turul doi 40,5 mil lei pentru care m-am împrumutat 30 mil lei – a declarat Nicușor Dan.

Preşedintele a fost întrebat ce va face cu banii din donaţii. El a spus că, în ceea ce priveşte alegerile locale, AEP a restituit întreaga sumă reprezentând cheltuielile.

Aştept să văd ce se va întâmpla cu cererile de rambursare pe care le-am făcut şi care totalizează 61 de milioane de lei. În ipoteza în care ele vor fi rambursate integral, o să fie o sumă de 2,5 milioane de lei care va rămâne. Ca să fie foarte clar – am spus că aceştia cuprind şi banii din 2024, acei 145.000 de lei pe care i-am folosit în 2025. O să mă consult cu oamenii care mă urmăresc. Eu mi-aş dori ca aceşti bani să fie daţi pentru a stimula cauze civice“, a spus Nicuşor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite