Preşedintele Klaus Iohannis l-a invitat din nou pe Papa Francisc să viziteze România. “De la început a părut foarte interesat”
“În afară de, sigur, un schimb de amabilități protocolare care se fac cu aceste ocazii, i-am reiterat invitația mea, pe care am făcut-o în 2015, când am avut o vizită oficială, de a vizita România în 2018”, a subliniat preşedintele Klaus Iohannis, răspunzând întrebărilor adresate de jurnalişti.
“Am reiterat această invitație pe care am făcut-o cu o săptămână înainte și în forma protocolară, scrisă”, a precizat şeful statului.
“Nu în acest format se răspunde la o invitație, dar de la început a părut foarte interesat și sunt convins că se vor face toate demersurile și, dacă va fi posibil, eu cred că va veni”, a conchis Klaus Iohannis.

