Preşedintele Klaus Iohannis l-a invitat din nou pe Papa Francisc să viziteze România. “De la început a părut foarte interesat”

25 March 2017, 18:13

“În afară de, sigur, un schimb de amabilități protocolare care se fac cu aceste ocazii, i-am reiterat invitația mea, pe care am făcut-o în 2015, când am avut o vizită oficială, de a vizita România în 2018”, a subliniat preşedintele Klaus Iohannis, răspunzând întrebărilor adresate de jurnalişti.

“Am reiterat această invitație pe care am făcut-o cu o săptămână înainte și în forma protocolară, scrisă”, a precizat şeful statului.

“Nu în acest format se răspunde la o invitație, dar de la început a părut foarte interesat și sunt convins că se vor face toate demersurile și, dacă va fi posibil, eu cred că va veni”, a conchis Klaus Iohannis.

Liderii Uniunii Europene, primiţi de Papa Francisc. Mesaj despre “legătura indisolubilă” dintre destinele statelor Europei Unite

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite