Preşedintele Iohannis va primi Distinguished International Leadership Award

8 May 2024, 06:15 (actualizat 8 May 2024, 21:31)

Preşedintele României va primi un premiu important acordat de Consiliul Atlantic din Statele Unite, Distinguished International Leadership Award. Prestigioasa fundaţie americană a decis ca, pentru 2024, să-i acorde această distincţie lui Klaus Iohannis drept recunoaştere a carierei şi a rolului său de lider transatlantic şi european. Detalii de la trimisul special al TVR la Washington, Ramona Avramescu.

Klaus Iohannis este primul şef de stat european onorat cu această distincţie, în cei 24 de ani de la înfiinţarea sa, a informat Administraţia Prezidenţială.

Consiliul Atlantic este o prestigioasă organizaţie americană de tip “think tank”, fondată în anul 1961, cu o activitate bogată în domeniul afacerilor internaţionale. Anual, Consiliul Atlantic premiază un număr restrâns de personalităţi care au contribuit la consolidarea relaţiei transatlantice în toate dimensiunile sale – politică, economică, securitate şi apărare, artă, activităţi umanitare etc.

Printre personalităţile cărora li s-a acordat de-a lungul timpului The Atlantic Council Distinguished Leadership Awards se numără preşedinţii Statelor Unite ale Americii George W. Bush (2018), William J. Clinton (2010) şi George H.W. Bush (2009), vicepreşedintele SUA Joseph R. Biden Jr. (2011) – actualul preşedinte al SUA, preşedinţii Comisiei Europene Ursula von der Leyen (2021) şi Jose Manuel Barroso (2014), prim-ministrul italian Mario Draghi (2022), cancelarul german Helmut Kohl (2009), prim-ministrul britanic Tony Blair (2008).

CITEȘTE ȘI: Klaus Iohannis, la Washington, despre Visa Waiver: Putem să avem speranța ca într-un viitor destul de apropiat să se rezolve această chestiune

Preşedintele Klaus Iohannis efectuează marţi şi miercuri o vizită de la lucru la Washington. Marţi, şeful statului român a fost primit la Casa Albă de preşedintele Joe Biden.

CITEȘTE ȘI: Preşedintele Iohannis, discuţii cu Joe Biden despre candidatura la şefia NATO: Împreună am decis să continuăm dialogul

Din delegaţia oficială care îl însoţeşte pe şeful statului în Statele Unite ale Americii fac parte ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu, şi viceprim-ministrul Cătălin Predoiu, ministru al Afacerilor Interne.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite