Mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Sănătății: „Suntem într-un război informațional. Medicii trebuie să demascheze impostura”
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, la Timișoara, cu ocazia vizitei la Centrul de mari arși al Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu”, că investițiile realizate în sistemul medical arată că în România „se întâmplă și lucruri bune”, subliniind în același timp importanța medicilor și a combaterii dezinformării din domeniul sănătății.
„În primul rând, de Ziua Sănătății, un gând de recunoștință pentru tot sistemul medical – medici, asistenți, tehnicieni, administratori, oameni care au un rol important în societatea noastră. Mulțumim pentru tot ce fac, pentru nopțile nedormite, pentru anii de studii pe care i-au făcut”, a declarat șeful statului.
Președintele a subliniat, totodată, că proiecte precum centrul de mari arși de la Timișoara arată că în România se pot realiza investiții importante în sistemul sanitar.
„E important să spunem oamenilor că se întâmplă și lucruri bune în România, pentru că suntem sub un bombardament informațional în care totul pare o tragedie și nimic nu merge în țara asta. Bineînțeles că sunt lucruri care nu merg și le vom spune de multe ori, dar sunt și lucruri care se întâmplă”, a afirmat Nicușor Dan.
Șeful statului a adăugat că societatea trebuie să privească în mod echilibrat atât problemele, cât și progresele.
„Dacă vrem să fim maturi ca societate și să progresăm, trebuie să privim cu echilibru și ce este bun, și ce este rău. Faptul că în trei ani s-a construit acest spital, care răspunde unei necesități, este un exemplu că se pot face lucruri importante”, a spus președintele.
În treilea rând, așa cum a spus domnul ministru Pîslaru, trebuie să repetăm că parte din dezvoltarea – și suntem aici, dacă vrem să ne comparăm cu Serbia, de exemplu – parte importantă din dezvoltarea pe care România a avut-o în ultimii 20 de ani a venit prin fonduri europene, adică prin bani pe care contribuabili din alte țări europene, pentru binele comun al Europei, l-au pus pentru dezvoltarea unor țări cum e România. Și asta trebuie să o spunem. Bineînțeles, din nou, Europa este o dezbatere, Europa a făcut niște greșeli. Noi trebuie să fim mai implicați în direcția pe care această construcție o are, însă, dacă tragem linie, să nu uităm lucrul ăsta: parte din dezvoltarea României în ultimii 20 de ani vine de la Uniunea Europeană.
Mesaj cu ocazia Zilei Sănătății:
Și ultimul lucru pe care vreau să-l spun cu ocazia Zilei Sănătății. Din nou, suntem într-un război informațional. Există un actor, Rusia, care, împotriva României, și împotriva țărilor europene, și a câtorva țări occidentale, duce un război informațional, și războiul ăsta se duce și în medicină.
Și nu e suficient ca fiecare dintre noi să ne facem jobul, din păcate.
Trebuie să intervenim activ în acest război informațional, astfel încât opinia profesionistului și credibilitatea profesionistului să vină în această dezbatere. Pentru că una e un om care a făcut 10 ani de școală în medicină, și după aceea s-a dus la congrese, s-a perfecționat continuu, și alta e unul care vinde o reclamă pe internet pentru un leac minune și care o să vedem că a provocat tragedii pentru că oamenii nu s-au informat suficient.
Acesta este mesajul pe care vreau să-l transmit corpului medical, dincolo de recunoștința pentru ce fac. E important ca fiecare dintre noi să iasă și să demaște impostura din zona sa de activitate.
Șeful statului este însoțit de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Ministrul Sănătății: Centrul de mari arși de la Timișoara este „doar începutul”
„Vorbim despre primul centru de arși grav din România construit în perioada post-decembristă. Nu voi intra în detalii tehnice, cunoaștem foarte bine proiectul. Îi felicit pe toți cei care au participat la derularea acestui obiectiv de investiții: echipa spitalului, echipa Consiliului Județean, echipa de constructori și, nu în ultimul rând, echipa Ministerului Sănătății care a implementat în ultimii ani acest proiect”, a declarat Alexandru Rogobete.
Ministrul Sănătății a precizat că dezvoltarea infrastructurii medicale pentru tratarea pacienților cu arsuri grave trebuie să continue.
„Domnule președinte, acesta este doar începutul, pentru că România mai are nevoie de încă cel puțin un spital de arși grav la București și sperăm ca, tot împreună cu Banca Mondială, să putem demara în viitorul apropiat acest proiect”, a adăugat Rogobete.
Centrul de la Timișoara este considerat unul dintre cele mai importante proiecte medicale dedicate tratării pacienților cu arsuri severe, într-un context în care România a fost criticată ani la rând pentru lipsa unor astfel de unități specializate.
Vizita are ca obiectiv evaluarea centrului de mari arși, precum și analiza capacității de intervenție și a dezvoltării rețelei naționale pentru tratamentul pacienților cu arsuri severe, potrivit unei informări a Ministerului Sănătății.

