Premierul spaniol acuză dreapta că se află într-un “Black Friday” perpetuu şi că vinde democraţia
Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez, care este şi secretar general al Partidului Socialist Muncitoresc (PSOE, la guvernare), a acuzat sâmbătă dreapta că se află într-un “Black Friday” perpetuu, în care lichidează principii şi servicii publice şi scoate la vânzare democraţia pentru a ajunge la putere, informează EFE.
Într-un discurs în faţa Consiliului Internaţionalei Socialiste, reunită sâmbătă la Valletta, capitala Maltei, Sanchez a declarat că “pentru conservatori, Black Friday nu este doar o zi, este o metodă politică, o stare de spirit permanentă”.
Sanchez, preşedintele Internaţionalei Socialiste – o organizaţie care reuneşte peste 100 de partide social-democrate din întreaga lume – a subliniat că dreapta tradiţională şi-a abandonat valorile pentru a evita pierderea de voturi în favoarea extremei drepte şi a subliniat că “doar social-democraţia are răspunsuri care funcţionează în viaţa reală”.
Prin urmare, Sanchez a calificat stânga drept singura busolă care încă indică demnitatea, dreptatea şi egalitatea şi a transmis un mesaj de încredere în faţa ascensiunii extremei drepte.
În opinia sa, istoria nu este scrisă de algoritmi, ci de cetăţeni, Sanchez menţionând victoria lui Zohran Mamdani la primăria metropolei americane New York ca exemplu al modului în care cei care oferă speranţă, nu frică, pot câştiga.
“Dificultăţile nu ar trebui să ne conducă la disperare. Indiferent cât de întunecată este iarna, primăvara vine întotdeauna, iar primăvara are un nume: numele socialismului”, a susţinut Sanchez, care a promis să continue să lucreze pentru unitatea familiei socialiste internaţionale.
În opinia sa, social-democraţii sunt în avangarda unui nou început care “aduce speranţă şi îmbunătăţeşte vieţile”, deoarece cu ei “oamenii trăiesc mai bine, societăţile sunt mai stabile, iar democraţiile sunt puternice”.
El a subliniat că, totuşi, dreapta crede că poate controla extrema dreaptă şi a normalizat-o prin aducerea ei în guverne şi copierea ideilor şi tacticilor acesteia, dar exponenţii dreptei au ajuns să fie “absorbiţi”.
Sanchez a adăugat că, pe măsură ce reprezentanţii extremei drepte preiau puterea, se văd prinşi în contradicţii, deoarece îşi spun patrioţi şi liberali, dar sunt “vânduţi” multinaţionalelor şi “demontează” normele dreptului internaţional şi spun că guvernează pentru cetăţeni, dar legiferează “doar pentru elite”.
De asemenea, Sanchez a avertizat că, pentru a-şi atinge obiectivele, extrema dreaptă “nici măcar nu trebuie să guverneze. Pur şi simplu stă deoparte şi priveşte cum conservatorii vând la bucată tot ceea ce s-a construit”.
În acest sens, premierul spaniol a avertizat că stânga se confruntă cu patru provocări: schimbările climatice, inegalitatea, egalitatea de gen şi menţinerea păcii.
În ceea ce priveşte ultimul aspect, Sanchez şi-a reiterat sprijinul pentru o soluţie justă care să-i includă pe palestinieni în toate fazele negocierilor şi să consolideze mişcarea progresistă din Israel.
“Două state, o pace”, a declarat premierul spaniol.
Sanchez a reafirmat angajamentul Internaţionalei Socialiste şi faţă de Ucraina şi faţă de o pace justă şi durabilă care să garanteze securitatea şi integritatea teritorială, care, a insistat el, “pot fi realizate doar cu ei (cu ucrainenii – n.r.) şi cu Europa la masă”.
sursa Agerpres

