Premierul s-a întâlnit cu partenerii sociali. Oamenii de afaceri: În industrie se simte începutul unei crize
În industrie se simte pericolul unei crize. Oamenii de afaceri i-au vorbit premierului despre situaţia lor astăzi la Palatul Victoria şi i-au mai explicat că birocraţia este mare piedică în obţinerea ajutoarelor de stat de 3 miliarde de lei puse la dispoziție de guvern. Banii vor veni din economiile care se fac prin reforma administrației publice, unde vor fi reduse cheltuielile.
Timp de aproape două ore reprezentanții patronatelor și sindicatelor au discutat cu premierul și vicepriministrul Marian Neacșu despre planul de relansare a economiei, pentru care Executivul alocă 3,3 miliarde de lei anul acesta. Ajutoarele de stat ar urma să fie oferite pe următorii 6 ani companiilor din domenii în care România are deficit comercial, iar marii investitori i-au semnalat lui Ilie Bolojan că sunt tot mai multe provocări pentru mediul privat.
Dan Șucu, președintele Concordia: Sunt multe industrii care simt mugurii unei crize. Este criza pe care o resimțim care nu e cum a fost cea din 2009, importată, e criza legată de cheltuirea nejudicioasă a banului public. Criza care este plecată din birocratizarea excesivă a României.
Prim-ministrul Ilie Bolojan le-a transmis că măsurile cuprinse în cele două proiecte legislative vor fi adoptate simultan înainte de votarea bugetului. Aplicarea reformei administrative va crea spațiul fiscal pentru relansarea economică. Anul acesta investițiile vor reprezenta 7% din produsul intern brut.
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor: Pentru marile companii, taxa pe cifra de afaceri a fost scăzută de la 1% la 0,5%, iar în acest an este 0,5%, pentru a le permite acestora investiții mai mari, în 2026.
Sindicaliștii se tem că reducerea cheltuielilor ar putea duce și la concedieri în administrație.
Dumitru Costin, președintele BNS: Sunt instituții publice ordonatori de credite care anul trecut au executat la timp toate dispozițiile survenite ca urmare a măsurii de reducere a cheltuielilor. Iar acum să vii să le spui că o luăm de la capăt, din ianuarie tăiem încă 10% din cheltuieli.
Economiștii atrag atenția că e important ca măsurile pe care Guvernul le-a aprobat să se aplice.
Guvernul și-a asumat că în acest an deficitul bugetar va cobora la 6,2%.

