Premierul Canadei: Puterile medii trebuie să acționeze împreună, pentru că dacă nu suntem la masă, suntem în meniu
“Când prietenii bat palma, asta trebuie să însemne ceva, nu doar în afaceri, ci şi în politică. Iar cei puternici fac ce pot, cei slabi suferă ce trebuie”. Sunt doar două dintre avertismentele celor mai mari lideri, reuniţi în aceste zile la Davos.
„Uniunea Europeană și Statele Unite au convenit asupra unui acord comercial în luna iulie a anului trecut. Și în politică, la fel ca în afaceri, o înțelegere este o înțelegere. Iar când prietenii bat palma, acest gest trebuie să însemne ceva”, a declarat președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen.
Emmanuel Macron, președintele Franței: “Este o tranziție către o lume fără reguli, în care dreptul internațional este călcat în picioare și în care singura lege care pare să conteze este cea a celui mai puternic, iar ambițiile imperiale reapar și în care multilateralismul este slăbit de o putere care îl obstrucționează”.
Mark Carney, premierul Canadei: „Pare că în fiecare zi ni se reamintește că trăim într-o eră a rivalității între marile puteri, că ordinea bazată pe reguli pălește, iar cei puternici fac ce pot, cei slabi suferă ce trebuie. Ne aflăm în mijlocul unei rupturi, nu al unei tranziții. Puterile medii trebuie să acționeze împreună, pentru că dacă nu suntem la masă, suntem în meniu”.
Sunt importante și absențele: din partea Chinei nu a venit președintele Xi Jinping, ci vicepremierul Lifeng, iar Danemarca a refuzat să trimită o delegație oficială din cauza noilor tensiuni privind Groenlanda.

