Predoiu despre ieșirea de la guvernare și ruperea coaliției: Nu mă raportez la declaraţii şi scenarii
Președintele interimar al PNL, Cătălin Predoiu, a afirmat în ceea ce priveşte ieşirea PSD de la guvernare, ”că liberalii vor lua decizii după ce vor vedea ”gesturi politice concrete”.
”Nu doresc să comentez ceea ce face PSD. Nu mă raportez la PSD, nu ne raportăm la PSD, mă raportez strict la interesele pe care românii le au de a beneficia în continuare de gestionarea treburilor publice, de gestiunea trburilor legislative și ne vom face datoria în continuare.
În ceea ce priveşte guvernarea (…) PNL are în Guvern miniştri care au depus un jurământ faţă de români, îşi vor exercita atribuţiile în interesul românilor şi al României”, a declarat Cătlin Predoiu.
Potrivit acestuia, de asemenea, PNL are parlamentari.
”Câtă vreme aceste mandate sunt în fiunţă, PNL, prin miniştri şi parlamentarii săi, ăşi va face datoria faţă de români”, a mai afirmat liderul interimar al liberalilor.
El a declarat că nu doreşte să comenteze şi să discute deciziile luate de PSD.
”De la PSD am auzit foarte multe declaraţii, nu mă raportez la declaraţii şi scenarii, când vom vedea gesturi politice concrete ne vom sfătui, vom lua mandat, vom discuta cu forţele politice, cu preşedintele interimar şi vom lua deciziile care se impun”, a mai declarat liderul interimar al liberalilor.
”Când va fi vorba să votăm un guvern plin, ne vom poziționa atunci. Miniștrii noștri au mandat în continuare să-și exercite obligațiile față de popor.”

