Prahova: Bărbat găsit decedat la marginea unui drum forestier. Acesta era cercetat pentru violenţă în familie
Un bărbat care era cercetat pentru violenţă în familie, soţia lui obţinând recent un ordin de protecţie, a fost găsit decedat la marginea unui drum forestier din localitatea prahoveană Dumbrăveşti.
“Poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Plopeni au identificat, la data de 19 septembrie, un autoturism staţionat pe marginea unui drum forestier din localitatea Dumbrăveşti. În interiorul vehiculului, pe bancheta din spate, a fost găsită o persoană de sex masculin, fără semne vitale, ce prezenta o plagă în zona încheieturii membrului superior stâng”, se arată într-un comunicat emis, sâmbătă, de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova.
Echipajul medical solicitat la faţa locului a constatat decesul persoanei, cadavrul fiind transportat la Serviciul de Medicină Legală Prahova pentru efectuarea necropsiei.
Victima era cercetată pentru violenţă în familie, ameninţare şi distrugere.
“Din verificările preliminare nu au rezultat indicii privind săvârşirea unor fapte de violenţă asupra victimei. Autoturismul a fost ridicat şi depozitat la sediul Poliţiei Oraşului Plopeni pentru continuarea cercetărilor. (…) În urma stabilirii identităţii, s-a confirmat faptul că este vorba despre un bărbat de 41 de ani, din municipiul Ploieşti. Pe numele acestuia era întocmit un dosar penal pentru violenţă în familie, ameninţare şi distrugere, instrumentat de poliţiştii Secţiei nr. 2 Poliţie”, arată IJP.
Surse judiciare au precizat, pentru Agerpres, că bărbatul îşi bătuse soţia, aceasta obţinând ordin de protecţie în data de 17 septembrie.

