UPDATE Ziua s-a încheiat tragic la Roma. Muncitorul român scos de sub ruinele Turnului Conti a murit la spital

3 November 2025, 13:40 (actualizat 4 November 2025, 07:44)

A fost alertă la Roma, după ce o parte din Turnul Conti, o construcție medievală veche de opt secole, s-a prăbușit. Patru oameni care făceau lucrări de restaurare au fost prinși sub dărâmături, între care doi români. Unul dintre cei doi români răniți a murit, iar celălalt a fost salvat și dus la spital. Incidentul a avut loc ieri, în jurul prânzului, când muncitorii care lucrau la renovarea monumentului erau în pauză de masă. La o oră și jumătate de la prima surpare a structurii turnului, a avut loc o a doua, mai gravă. După aproape zece ore de intervenții ale echipelor de salvatori, Octavian Stroici, muncitorul prins sub dărâmăturile turnului din centrul Romei, a fost scos la suprafață, însă în ambulanță a suferit un stop cardiac și, în ciuda eforturilor medicilor, a murit la scurt timp după ce a ajuns la spital.

Anca Mihai, corespondentul TVR la Roma, a relatat de la fața locului pe tot parcursul zilei.

Incidentul a avut loc în jurul prânzului, când muncitorii care lucrau la renovarea monumentului erau în pauză de masă. La o oră și jumătate de la prima surpare a structurii turnului, a avut loc a doua, mai gravă.

Structura fragilă a turnului a cedat intern într-o implozie, fapt care a îngreunat operațiunea de salvare. Din cei 9 muncitori, 4 au rămas sub dărâmături. Trei au fost salvați aproape imediat, iar al patrulea, Octav Stroici, a rămas sub moloz timp de 11 ore, după a doua prăbușire a turnului.

A fost o zi de luptă contracronometru a pompierilor italieni care au încercat să îl elibereze cu tuburi de aspirat, dar și cu mâinile proprii acolo unde nu se putea altfel.

Când românul a fost scos în viață de sub dărâmături oamenii au aplaudat, dar speranța s-a stins după miezul nopții.

ACTUALIZARE După ampla operațiune de salvare, ziua s-a încheiat tragic. Muncitorul român extras viu de sub dărâmături a murit la spitalul Umberto I din Roma. În ambulanță a făcut stop cardiac și a primit îngrijiri dar, în ciuda efortului medicilor, a murit la scurt timp după ce a ajuns la spital, a transmis corespondenul TVR la Roma, Anca Mihai.

ACTUALIZARE Muncitorul român prins sub ruinele Turnului Conti din Roma a fost salvat, după o amplă operațiune, care a durat 11 ore, transmite Anca Mihai, corespondentul TVR la Roma. Românul a fost coborât cu o nacelă, iar echipele de salvatori au fost răsplătite cu aplauze din partea celor prezenți. Imagini în EXCLUSIVITATE de la Anca Mihai:

ACTUALIZARE Corespondentul TVR la Roma, Anca Mihai, transmite la Info Plus, ora 23.00: Salvatorii au reușit să ajungă muncitorul român prins sub dărâmăturile Turnului Conti din Roma și să îi pună o mască de oxigen. De peste 10 ore se încearcă scoaterea muncitorului de 66 de ani. Primarul Romei, Roberto Gualtieri, și ministrul Culturii, Alessandro Giuli, au declarat pentru presă că operațiunea este delicată și încă durează. Premierul Giorgia Meloni le-a mulțumit, pe Facebook, echipelor de salvare.

ACTUALIZARE Anca Mihai transmite de la Roma, la Prim Plan, pe TVR Info, ora 22.00: A ajuns la locul accidentului și fiica românului, care locuiește la Lecce, în regiunea sudică Puglia. Încearcă să o susțină moral pe mama sa, care așteaptă cu înfrigurare de câteva ore sub turn. Pompierii au reușit să elibereze o fereastră, iar românul i-a rugat să se grăbească, pentru că simte că nu mai rezistă. Autoritățile italiene și române, de la primarul Romei la ministrul Culturii și Ambasadoarea României în Italia sunt aici. Cu toții sperăm la un deznodământ fericit.

ACTUALIZARE Corespondentul TVR la Roma, Anca Mihai, transmite la Telejurnal cele mai noi date: Chiar în acest moment pompierii au reușit să intre pentru prima dată, după 8 ore de încercări, pe o fereastră. A venit și Ambasadoarea României în Italia, Gabriela Dancău, care a confirmat că pompierii au și un contact vizual cu românul prins sub dărâmături. Este în viață, comunică, este conștient. A venit și familia lui. Toată presa italiană urmărește desfășurarea evenimentului. Procuratura Romei anchetează cazul.

ACTUALIZARE Un mesaj a venit și din partea consilierului prezidențial pentru securitate națională Marius Lazurca, pe platforma X: Sunt îngrijorat de soarta lucrătorilor români care participau la renovarea Torre dei Conti din Roma. Sper din inimă să fie salvat cât de curând compatriotul nostru prins încă sub dărâmături. Le doresc însănătoșire grabnică celor răniți! Am toată încrederea în salvatorii italieni.

ACTUALIZARE Salvatorii îndepărtează cărămizile și vorbesc cu muncitorul român, blocat înăuntru, transmite corespondenta TVR Anca Mihai. I-au fixat o protecție și el se află într-o cavitate.

ACTUALIZARE Ioana Tudor, proprietara pizzeriei La Prezzemolina, aflată la 20 m de locul incidentului, povestește cum a auzit căderea turnului și a mers imediat să vadă ce se întâmplă:

ACTUALIZARE Salvatorii aspiră molozul și pietrele care au căzut după a doua surpare și care l-au blocat înăuntru pe cel de-al doilea muncitor român, transmite Anca Mihai, corespondenta TVR de la Roma. Inițial au încercat să scoată molozul printr-o fereastră, dar surparea continua și au renunțat.

ACTUALIZARE Ministrul de Externe Oana Țoiu confirmă că sunt doi muncitori afectați de prăbușirea turnului, unul în vârstă de 66 de ani, care a fost scos din dărâmături și se află deja la spital, iar cel de-al doilea, de 48 de ani, pe care salvatorii se străduiesc să-l scoată dintre ruine: În legătură cu incidentul de la Roma, suntem în contact permanent cu consulatul și ambasada care au fost din prima clipă în alertă și în comunicare cu autoritățile italiene. Facem tot ce ține de noi să le putem fi alături muncitorilor români însă putem și confirma prezența și grija autorităților italiene de la fața locului.
Avem confirmarea că sunt doi români răniți în acest incident regretabil, unul de 48 de ani și unul de 66 de ani, ambii sunt lucizi și comunică.
Atât la spital, unde a fost transportat primul muncitor român salvat, cât și la fața locului unde situația este încă critică și muncitorul român este prins sub dărâmături în acest moment, avem colegi prezenți pentru asistența consulară și comunicarea cu autoritățile italiene.
Munca pompierilor este vitală în acest moment.

ACTUALIZARE Prefectul Romei, Lamberto Giannini, confirmă că muncitorul aflat sub dărâmături dă semne de viață, pentru că pompierii au reușit să îl izoleze înainte de a doua prăbușire, dar operațiunea de salvare se prelungește pentru că este foarte delicată.

ACTUALIZARE Federico Mollicone, președintele Comisiei Cultură și Educație din Camera Deputaților: “Pompierii lucrează în mod eroic, au riscat mult în timpul celei de-a doua prăbușiri (a turnului). Suntem toți aici, cu primarul Romei și diverși miniștri și toate autoritățile. Suntem îngrijorați cu toții”.

ACTUALIZARE Dacă după o primă informație rezulta că toți cei patru muncitori sunt salvați, pompierii au fost nevoiți să confirme că al patrulea este încă sub dărâmături, din cauza prăbușirilor continue. Salvatorii încă nu pot să-l scoată, tot din aceeași cauză, și caută cu dronele o portiță. Nimeni nu vrea să confirme naționalitatea celui prins între ruine.

ACTUALIZARE Turnul continuă să se prăbușească în interior. Pompierii au confirmat că nu mai sunt persoane sub dărâmături, dar toată zona este închisă.

Turiștii care se aflau în această zonă au simțit o zguduitură puternică.

Patru muncitori au fost implicați. Un muncitor în vârstă de 64 de ani a fost scos în viață de sub dărâmături și transportat la spital în cod roșu, suferind un traumatism cranian. El se afla în partea cea mai afectată a turnului.

Muncitorul care este în stare gravă este de naționalitate română, scrie presa italiană.

Alți trei muncitori, care lucrau pe schelele de susținere ale turnului și au rămas blocați după prăbușire, au fost recuperați de pompieri cu ajutorul unei autoscări. Niciunul dintre ei nu ar fi rănit. Cei trei au refuzat să meargă la spital.

Unul dintre muncitorii care se afla la momentul prăbușirii în interiorul turnului a vorbit cu corespondentul TVR de la fața locului, Anca Mihai. Vasile a spus că este din Ucraina și că în momentul producerii prăbușirii toți muncitorii lucrau intens și nu se așteptau ca ziua de azi să se desfășoare în acest fel.

Corespondentul TVR la Roma, Anca Mihai: Centrul Romei este blocat. Turnul continuă să cadă. Autoritățile italiene spun că incidentul ar fi putut fi mult mai grav, pentru că zona este înconjurată de ziduri vechi și care ar avea nevoie de protecție, iar muncitorii au fost luați prin surprindere. La fața locului a mers și primarul Romei, care se afla în biroul său, pentru a ține sub observație situația.

Pompierii au intervenit cu trei echipe operative, două autoscări și unități speciale. La fața locului se află poliția, carabinierii, echipajele medicale și poliția locală. Circulația pietonală și rutieră din zona afectată a fost închisă pentru a facilita intervenția pompierilor.

Poliția locală Roma Capitale – Grupul I Centru Istoric a izolat imediat zona, pentru a permite intervenția pompierilor și a echipajelor de urgență.

Autoritățile urmează să stabilească motivele prăbușirii, în condițiile în care clădirea se afla în plin proces de restaurare.

Torre dei Conti, cu o înălţime de 29 de metri, se află pe Via dei Fori Imperiali, ampla arteră care leagă Piazza Venezia de Colosseum.

Edificiul nu a mai fost utilizat din 2006, dar se afla în renovare în cadrul unui proiect de restaurare de patru ani, care urma să fie finalizat anul viitor, potrivit autorităţilor oraşului.

Înregistrările postate pe reţelele de socializare surprind nori de praf ieşind pe ferestrele turnului şi zgomotul prăbuşirii zidăriei.

Din cauza lucrărilor de restaurare, zona din jurul turnului fusese închisă pentru pietoni.

Torre dei Conti a fost ridicat la începutul secolului al XIII-lea de Papa Inocenţiu al III-lea pentru familia sa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite