Poşta Regală britanică lansează o serie de timbre cu Regina Elisabeta a II-a, care ar fi împlinit 100 de ani

14 April 2026, 15:05

Poşta Regală de la Londra lansează o serie superbă de timbre, pentru a marca 100 de ani de la nașterea celei care a fost Regina Elisabeta a II-a, cel mai longeviv monarh britanic.

Cel mai vechi serviciu poștal din lume a folosit instantanee devenite adevărate mărturii istorice – din copilăria Reginei, până la sfârșitul domniei sale. Jumătate din colecție ilustrează dragostea ei pentru câini și cai. Fiecare timbru din setul de 8 prezintă un portret suprapus peste o imagine mai mare, pentru a evidenția o decadă diferită din viața și activitatea suveranei.

Noile timbre sunt marcate într-un colț de silueta Regelui Charles.

Născută pe 21 aprilie 1926, Elisabeta a II-a apărut pe timbrele poștei regale britanice încă de la urcarea pe tron, în 1952, la 25 de ani, după moartea tatălui său, Regele George al VI-lea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă