Polonia reorganizează complet programul de rezerviști civili. Voluntarii își vor putea alege programul și tipul de instrucție
Polonia își mărește numărul de rezerviști civili voluntari și intenționează să îi plătească inclusiv în funcție de condiția fizică. Măsura face parte dintr-un plan mai larg de apărare și de pregătire a populației pentru amenințarea din ce în ce mai evidentă a Rusiei.
Ministerul Apărării de la Varșovia vrea ca întreg corpul de rezerviști să contribuie la atingerea unei armate mobilizate de jumătate de milion de oameni. Rezerviștii civili sunt voluntari care vor fi alocați unor anumite unități. Guvernul polonez va schimba complet abordarea noțiunii: noii rezerviștii își vor putea alege programul și tipul de instrucție.
Wieslaw Kukula, șeful Statului Major General al Poloniei: Vor fi cel puțin opt zile de instrucție (pe an) și o zi de verificare a mobilizării – în care îl vom familiariza pe rezervist cu echipamentul pe care îl va primi și îl va ține acasă, ca să se poate prezenta la un anumit moment, într-un anumit loc, ca să i se verifice disponibilitatea.
În prezent armata regulară poloneză are aproximativ 300 de mii de oameni. Guvernul o reorganizează însă și pe criteriul timpului de intervenție, iar trupele de rezerviști cu cel mai înalt nivel de disponibilitate trebuie să poată fi mobilizate în cel mult o săptămână.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ministrul Apărării din Polonia: Vorbim despre câteva sute de mii de oameni care vor fi gata (de mobilizare) ca rezerviști, care pot fi gata (de acțiune) pe diferite paliere, pentru că avem o rezervă activă și una pasivă. Rezerviștii disponibili rapid vor face pregătire fizică mai des și vor putea fi folosiți mai frecvent.
Noul program le este deschis și bărbaților, și femeilor potrivit televiziunii publice poloneze, și vor primi și stimulente financiare dacă trec teste fizice periodice. Polonia își propune să ajungă la 200 de mii de rezerviști civili bine pregătiți în următorii 15 ani.

