Polițistul Dani Cek, mesaj pentru TVR după campania umanitară pentru salvarea Andreei Anița: ”Implicarea voastră a însemnat speranță, vizibilitate și forța de a mobiliza o țară întreagă”
Polițistul Daniel Ceclan (Dani Cek), desemnat „Omul Anului 2025″ în campania de suflet a Televiziunii Române, a transmis un mesaj public de mulțumire adresat TVR, care s-a alăturat luptei de salvare a Andreei Anița, tânăra de 27 de ani din Fălticeni care suferă de o formă rară și extrem de agresivă de cancer.
Pentru Andreea, oameni cu suflet mare au donat și au reușit să strângă suma de 2,3 milioane de dolari pentru tratamentul ei în numai o săptămână.
Preotul Alexandru Lungu, din Fălticeni, împreună cu Asociația „Aripi pe pământ”, a polițistului Daniel Ceclan (Dani Cek), desemnat „Omul Anului 2025″ în cadrul Galei difuzate pe TVR 1, au lansat una dintre cele mai mari campanii umanitare din țară.
”TVR1, vă mulțumesc pentru că ați ales să fiți de partea vieții și pentru că v-ați alăturat luptei pentru Andreea Aniţa atunci când fiecare zi conta. Implicarea voastră a însemnat mai mult decât o știre. A însemnat speranță, vizibilitate și forța de a mobiliza o țară întreagă. Nominalizarea mea ca Omul Anului 2025 din partea TVR a contat enorm în această campanie. A fost un semnal de credibilitate, o validare care a ajuns în inimile oamenilor și care a avut un impact real, direct, în salvarea Andreei. Pentru asta, vă sunt profund recunoscător. Dar nimic din toate acestea nu ar fi fost posibil fără oamenii din spatele televiziunii. Oamenii care văd dincolo de subiecte, de audiență și de formate. Codruta Angelescu și Oana Radu Turcu au adus TVR în viața mea și, odată cu asta, au adus speranța în viețile multor suflete aflate la limita puterilor. Prin profesionalism, prin empatie și prin curaj, au ales să se implice nu doar ca jurnaliști sau ca reporteri, ci ca oameni. Au înțeles că unele povești nu se spun, ci se duc mai departe, cu responsabilitate și suflet. Ele nu au deschis doar o ușă mediatică. Au deschis un drum. Un drum pe care adevărul, binele și viața au fost puse pe primul loc. Pentru mine, pentru Andreea și pentru toți cei care luptă în tăcere cu boala, munca lor a însemnat enorm”, a scris Dani Cek pe Facebook.
De asemenea, Dani Cek a adresat Televiziunii Române o solicitare pentru a deveni ”parteneri strategici” pe termen lung în lupta pentru salvarea copiilor bolnavi de cancer.
”Împreună, TVR și cei care luptă zi de zi pentru copiii bolnavi de cancer, putem salva mult mai multe vieți. Putem face ca aceste cazuri să nu mai fie excepții, ci misiuni asumate, susținute și duse până la capăt. TVR are o voce care ajunge peste tot. Noi avem cazurile, lupta și responsabilitatea față de acești copii. Împreună, putem transforma speranța în șansă reală la viață. Aceasta nu este doar o mulțumire. Este o invitație la continuitate, la parteneriat și la salvarea de vieți”, a scris Dani Cek.

