Bărbatul din Mureș, suspectat că și-a ucis și incendiat iubita în vârstă de 23 de ani, de negăsit. Polițiștii din toată țara, în alertă
Polițiștii din toată țara sunt în alertă și îl caută de zeci de ore pe bărbatul de 37 de ani din Mureș, suspectat că și-a ucis și incendiat iubita în vârstă de 23 de ani. Individul trebuia să fie monitorizat de poliție după ce, în trecut, a fost condamnat pentru fapte grave și eliberat condiționat prin prescriere. În plus, era vizat și de ordine de protecție. Cu toate acestea, polițiștii nu au reușit să prevină tragedia.
Sute de polițiști, jandarmi și luptători din trupele speciale, precum și ofițeri criminaliști sunt pe urmele lui Emil Gânj, bărbatul de 37 de ani din Mihăeșu de Câmpie, acuzat că și-a ucis și incendiat iubita. Polițiștii au organizat filtre în tot județul Mureș pentru identificarea individului care are un trecut infracțional bogat.
Alexandra Luca, IPJ Mureș: Activitățile de căutare au continuat și noaptea în zone de câmpie și pădure, în căutări au fost angajați polițiști de la ordine publică, luptători, forță din alte structuri din județul Mureș și Cluj și IGPR, pădurari, paznici, salvamont, însumând 400 de efective.
Bărbatul căutat de autorități a mai fost trimis la închisoare în 2011 timp de 15 ani și 6 luni tot pentru crimă. Dar a fost eliberat condiționat cu aproape șase ani mai devreme. Emil Gânj are grave antecedente de violență în familie, fiind vizat și de ordine de protecție, după ce a agresat-o pe iubita lui. Mai întâi, în 2024, când i-a fost montată și o brățară de monitorizare electronică. Ulterior, el a dispărut și a fost dat în urmărire națională. Agresorul a fost condamnat de Judecătoria Luduş. Dar nu a fost găsit. Tatăl fetei susține însă că pe durata măsurii preventive, polițiștii nu au acționat corect.
Tiberiu Giurcă, tatăl victimei: Ea a avut protecție zi și noapte, după 6 săptămâni, i s-a scos protecția de zi. Polițiștii care o păzeau lăsau mașina aici de ornament, plecau acasă și veneau dimineața la 6.00.
Ieri, bărbatul nu a mai putut fi oprit, ceea ce a dus la sfârșitul tinerei de 23 de ani.
Tiberiu Giurcă, tatăl victimei: A venit ieri și am primit telefon că a dat cu toporul în ușa, a spart geamurile, mama fetelor a deschis. Fiica mea s-a ascuns în dulap, a fost lovită cu bestialitate.
Giulia Crișan, avocat cu experiență în susținerea victimelor, a criticat în termeni duri indolența Poliției în cazul celui care a ajuns din nou să ucidă, deși a avut brățară de monitorizare, dar o rupsese în urmă cu peste 6 luni și nimeni nu a mai reușit să-l găsească.
Giulia Crișan, avocat: Poliția trebuia să-l localizeze și să-l identifice. În momentul în care se declanșează alarma, Poliția are posibilitatea să vizualizeze traseul agresorului cu 24 de ore înaintea declanșării alarmei.
Și sindicaliștii din poliție susțin că pentru prevenirea unor tragedii similare e nevoie de suplimentarea numărului de angajați.
Vasile Zelca, președintele SNPPC România: Poate trebuia să avem mai mulți oameni la urmăriți, poate trebuia să avem niște legi mai clare. Sistemul nu e încă bine pus la punct. Pe proiectul SIME cu monitorizare electronică statul a promis 6.400 de specialiști. Nu au venit încă, tot de la ordine publică au fost luați acești specialiști.
Potrivit datelor poliției, Emil Gânj are o înălțime de aproximativ un metru și 75 de cm, aproximativ 65-70 kg, constituție atletică, este tuns foarte scurt, având barbă tip cioc. Purta pantaloni lungi, de culoare închisă, cizme de gumă și avea un rucsac negru. Persoanele care au informații despre acesta sunt rugate să sune de urgență la 112.
Atenție, în caz de urgență, apelați numărul Telverde 0800 500 333 destinat victimelor violenței daomestice.
Peste 400 de reprezentanți ai forțelor de ordine sunt implicați în căutarea suspectului de crimă. Sunt folosiți și câini de urmă din cadrul Centrului Chinologic Sibiu.
Suspectul are un lung dosar de infracțiuni. În 2011, a fost trimis la închisoare timp de 15 ani și 6 luni, pentru crimă. Dar a fost eliberat condiționat cu aproape șase ani mai devreme. Adică în 2020, deși reprezentanții poenitenciarului s-au opus. Magistrații au considerat că acesta a avut o conduită constant bună și că a dat dovezi temeinice de îndreptare.
Are grave antecedente de violență în familie, fiind vizat și de ordine de protecție, după ce a agresat-o pe iubita lui. Mai întâi, în 2024, când instanța a dispus ca acesta să poarte o brățară de monitorizare electronică.
Ulterior, el a dispărut și a fost dat în urmărire națională. Și a fost emis mandat de arestare pe numele lui. Între timp, ordinul fusese revocat la cererea victimei. Dar pentru încălcarea lui cât timp a fost valabil, agresorul a fost condamnat de judecătoria Luduș. Dar nu a fost găsit.
În februarie anul acesta, criminalul și-a făcut din nou apartitia la casa iubitei sale, pe care a incendiat-o, iar pe femeie a luat-o cu forța și a sechestrat-o. Victima a reușit să fugă.
O vreme, polițiștii au păzit locuința acesteia zi și noapte, apoi doar pe timpul nopții. Pentru noile violențe comise de bărbat, abia pe 20 iunie poliția a trimis dosarul la Parchet. Și între timp a fost emis un nou ordin de protecție, pentru o perioadă de un an. Dar nu a fost adus la cunoștința bărbatului, întrucât poliția nu a reușit să-l găsească.

