Presa străină: Naționalistul pro-Trump George Simion câștigă primul tur
Liderul naționalist este așteptat să se califice în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, programat pentru 18 mai, în timp ce reprezentantul establishmentului Crin Antonescu și primarul centrist al Bucureștiului, Nicușor Dan, luptă în prezent pentru locul al doilea, scrie publicația Politico.
„George Simion, liderul de extremă dreapta al Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), este favorit să câștige primul tur al alegerilor prezidențiale din România, cu peste 30% din voturi, potrivit sondajelor la ieșirea de la urne (exit-poll-uri)”, scrie Politico.
Nu era clar imediat cine va ocupa locul al doilea, Crin Antonescu, figură marcantă a vechii clase politice, și Nicușor Dan, primarul centrist al Bucureștiului, aflându-se într-o cursă strânsă pentru a-l înfrunta pe Simion în turul doi. Fostul prim-ministru Victor Ponta s-ar clasa pe locul al patrulea, potrivit acelorași exit-poll-uri.
Rezultatul alegerilor este urmărit cu atenție la Bruxelles și la Washington, întrucât România a devenit cel mai recent câmp de luptă între extrema dreaptă și partidele tradiționale. Simion s-a declarat deschis susținător al mișcării „Make America Great Again” a președintelui american Donald Trump.
Simion a încercat să capitalizeze sprijinul obținut anul trecut de Georgescu, declarând că îl va include în echipa sa, eventual chiar ca prim-ministru.
„Ne apropiem de un rezultat excepțional, mult peste ceea ce au prezentat televiziunile sistemului, care au stârnit diviziune, au aruncat venin și au distorsionat tot ce am spus”, a declarat Simion într-un mesaj proiectat la sediul partidului său, după anunțarea exit-poll-urilor.
Prezența la vot a fost aproape identică cu cea de anul trecut: aproximativ 9,5 milioane de alegători, adică în jur de 53% din cei înscriși pe liste, au mers la urne, potrivit autorităților electorale române.
BBC: Naționalistul Simion, pe primul loc la reluarea alegerilor prezidențiale din România
Românii au votat la scrutinul prezidențial, la șase luni după ce prima tentativă s-a încheiat cu scandal și confuzie, scrie BBC.
Sondajele la ieșirea de la urne sugerează că George Simion, candidatul de dreapta, a ieșit pe primul loc, cu aproximativ 30% din voturi, urmat de doi candidați centriști – primarul Bucureștiului Nicușor Dan și Crin Antonescu, un liberal care reprezintă coaliția de guvernare formată din Partidul Social Democrat și Partidul Național Liberal.
Alegerile din 24 noiembrie au fost câștigate de un outsider radical cu înclinații mistice, Călin Georgescu, însă acel rezultat a fost anulat din cauza unor acuzații de fraudă electorală și interferență rusă.
Cum niciun candidat nu este proiectat să obțină peste 50% din voturi în această reluare a scrutinului, se așteaptă un tur doi între primii doi clasați, programat pentru 18 mai.
The Guardian: Aliatul de extremă dreaptă al lui Trump câștigă primul tur al alegerilor prezidențiale reprogramate din România
Un ultranaționalist care se opune sprijinului militar acordat Ucrainei, denigrează liderii Uniunii Europene și se declară „aliatul natural” al lui Donald Trump a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale reprogramate din România, notează The Guardian.
George Simion, al cărui partid de extremă dreapta – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) – a început ca o mișcare anti-vaccin în timpul pandemiei, conduce detașat.
Pe locul al doilea se află Crin Antonescu, fost senator pro-european, cu 21,3%, urmat de primarul Bucureștiului, Nicușor Dan, cu 18,6%, și de fostul premier naționalist Victor Ponta, cu 14,6%.

