Poliția, DSP și DSV fac anchete la Călărași, unde o fetiță și bunica ei au murit după ce au mâncat pește
Trei anchete sunt în plină desfășurare în județul Călăraşi, unde o fetiţă de 4 ani și bunica ei au murit la câteva ore după ce au luat masa cu familia, de Florii. Iar azi sunt așteptate primele rezultate ale analizelor. Copila a ajuns la spital în stop-cardio respirator, iar apoi şi bunica a avut nevoie de ajutor medical. Rudele spun că starea lor s-a degradat după ce au mâncat peşte cumpărat de la magazinul din sat, dar și alte alimente. Şi bunicul micuței este în stare gravă, internat.
Potrivit utimelor informații, la analize, Escherichia coli a ieșit negativă la toate probele. Joi urmează să vină rezultatul la Enterobacteriaceae, iar vineri, la Stafilococ, Salmonella și Listeria.
În ziua de Florii, 10 persoane au participat la o masă de familie, în satul Spanţov din judeţul Călărași. Patru copii și șase adulți au consumat mai multe produse din carne preparate la grătar, inclusiv peşte. Seara, o fetiță și bunica ei au început să se simtă rău, cu grețuri și vărsături. Peste noapte starea micuței de patru ani s-a înrăutățit. Dimineață a venit ambulanța.
Când a ajuns ambulanța, fetița era în stop cardio-respirator și a fost dusă de urgență la Spitalul Județean Călărași. Două ore au încercat medicii să o resusciteze, însă micuța a murit. La nici trei ore de la primul apel, vecinii au sunat la Urgență pentru că bunicilor fetiței li s-a făcut rău. Cei doi au ajuns la spitalul din Oltenița, însă femeia, în vârstă de 59 de ani și cu afecțiuni cardiace, a murit. Bunicul este în continuare sub supravegherea medicilor. Autoritățile încearcă acum să afle cum s-a produs tragedia.
BIANCA GHIVECI, purtător de cuvânt IPJ Călăraşi: Având în vedere gravitatea faptelor sesizate, a fost constituită o echipă operativă coordonată de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași, fiind întocmit un dosar penal.
Anchete fac și Direcția de Sănătate Publică și cea Sanitar Veterinară. Mai multe probe biologice, dar și de apă din gospodăria familiei sunt acum analizate. Controlat a fost și magazinul din sat, de unde familia fetiței a cumpărat produsele din carne și peştele congelat.
Miki Gheorghescu, primarul comunei Spanțov: Din cei patru copii, trei au consumat pește. Fetița a decedat, ceilalți au avut ușoare stări de vomă, dar și-au revenit.
CAMELIA TRUICĂ, medic primar DSP Călăraşi: Puțin probabil să fie vorba de o toxiinfecție alimentară. Din evoluția fulminantă a fetiței, cel mai probabil a fost vorba de o intoxicație cu substanță necunoscută. Probabil fetița a avut acces la recipienți și la alte substanțe pe care bunicii le foloseau în gospodărie.
Dr. EUGENIA POPESCU, purtător de cuvânt DSV: (n.r., întrebare: Magazinul era autorizat să vândă astfel de produse?) Pentru categoria peşte, nu. Magazinul a fost sancționat contravențional cu amendă de 20.000 de lei și a fost dispusă suspendarea activității pentru o perioadă de 30 de zile.
Acum sunt așteptate primele rezultate ale analizelor de laborator. Cauzele deceselor vor fi stabilite și după efectuarea necropsiilor.

