Podul de acces pe Insula Lacul Morii va intra în consolidare şi reabilitare
Podul de acces pe Insula Lacul Morii va intra în consolidare şi reabilitare, după ce trecerea sa din proprietatea publică a Municipiului Bucureşti în administrarea autorităţii locale din Sectorul 6 a fost votată în unanimitate de Consiliul General al Municipiului Bucureşti în şedinţa de joi.
Reprezentanţii Primăriei Sectorului 6 au scris, joi, pe Facebook, că până în prezent “Podul Insula Lacul Dâmboviţa”, situat pe şoseaua Virtuţii nr. 69, cunoscut ca Podul spre Insula Lacul Morii, s-a aflat în administraţia Administraţiei Străzilor Bucureşti.
Conform surselor citate, a fost solicitat de autoritatea locală pentru a putea realiza investiţii şi modernizări în mod unitar în acea zonă. Podul face parte din viitorul parc Lacul Morii, iar lucrările au început în februarie anul trecut, chiar cu insula. Durează 15 luni, aşadar, la finalul lunii mai 2027 vor fi finalizate.
Insula Lacul Morii va avea: plajă pe spaţiu verde, debarcader şi cinci pontoane pentru sporturile nautice; alei care coboară la nivelul apei, poiană unde vor putea fi organizate evenimente; trei insule vegetale plutitoare, cu zone minerale, care vor servi drept refugiu şi cuibărire pentru păsări, dar vor contribui şi la atenuarea valurilor şi la purificarea apei; două locuri de joacă; două noi pavilioane multifuncţionale, cu zone de vestiare, pentru cei care practică sporturi; un punct sanitar, unul medical, două zone cu puncte de salvamar; fântână arteziană; bănci şi băncuţe, rastele pentru biciclete sau trotinete; panouri informative şi telescoape pentru observarea păsărilor; instalaţii cu vapori de apă pentru joacă, răcorire şi reîmprospătarea aerului; vegetaţie luxuriantă, cu o paletă complexă de arbori, arbuşti şi flori. Tot spaţiul va fi accesibil şi persoanelor cu dizabilităţi.

