Plouă în noua maternitate din Timișoara. O rigolă de pe terasă s-a înfundat

17 September 2024, 11:08

Ploile din ultimele zile au afectat și noua maternitate din Timișoara. Plouă în saloane și pe coridoare, după ce una din gurile de scurgere de pe terasă s-a înfundat.

Apa s-a infiltrat prin planșeu și nimeni nu a putut face nimic. Angajații au pus găleți să strângă apă.

Totuși, acest incident nu a întrerupt activitatea și nici o pacientă nu a fost afectată.

Noua maternitate din Timișoara a fost construită cu 20 de milioane de euro, fonduri europene, județene și de la Guvern. Clădirea este în garanție timp de 5 ani, așa că reprezentații constructorului au început deja reparațiile.

Laurențiu Stavrat- reprezentant Spitalul Județean din Timișoara: Una din rigolele de la o terasă circulantă s-a înfundat. s-a înfundat cu un șorț de pietriș, care avea rolul de a proteja hidroizolația. Și debitul fiind așa de mare, sistemul de protecție a scurgerii nu a făcut față și a depășit o zonă unde a fost aplicată hidroizolația și s-a infiltrat între pereții cortină și structură. Am îndepărtat-o și vom face o rigolă, deci schimbăm un pic soluția tehnică de colectare a apelor. În special ne pregătim pentru ape extraordinare și precipitații și în perioada următoare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă