Planurile B și C ale lui Putin. În cât timp am putea reveni la război?
Chinurile facerii planului de pace din Ucraina par o epopee fără sfârșit. Discuții, întâlniri, declarații și așa mai departe. Principalul vinovat în toată această tergiversare este liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, și regimul KGB pe care l-a instalat. Putin are tot interesul să continue acest război. Putin este cel care are la dispoziție „veșnicia”, adică el va sta la putere cât îl va lăsa Dumnezeu sau propria camarilă. Totuși, dacă vorbim despre Planul de Pace pentru Ucraina, indiferent cum va arăta acesta, Putin are două planuri pe care va dori să le implementeze pentru a ocupa total Ucraina.
Trebuie să înțelegem că Vladimir Putin este un politician conservator. Acest comportament reiese din toate acțiunile pe care le întreprinde din 1999. A rămas loial regimului KGB-ist în care a fost educat. Venit la putere, a început lupta cu presa și cu libertatea de exprimare, acapararea ORT, sau Primul canal, cum mai este cunoscut, apoi desființarea vechiului NTV, apoi a întregii prese libere.
Iurii Andropov, cred, este mândru de propriul discipol. După aceasta, a redus la tăcere opoziția neloială. A început lupta cu persoanele LGBT, în URSS altă orientare sexuală era pasibilă de pedeapsă penală. Putin a rămas consecvent cu tot ceea ce a încercat măcar o dată.
Așa se va întâmpla și cu războiul din Ucraina. Va prefera să testeze ceea ce deja i-a reușit o dată. Astfel, Kremlinul va avea două scenarii pe care le va aplica.
Planul georgian
Cel mai preferabil plan pentru Kremlin este ceea ce s-a întâmplat cu Georgia după războiul din 2008. Anume, după acest război, populația s-a dezamăgit în determinarea partenerilor occidentali de a înfrunta Rusia lui Putin. Această situație a dus la venirea la putere a unui cerc oligarhic în frunte cu Bidzina Ivanishvili, care a dus până la capăt planul Kremlinului de reorientare a statului georgian de la valori democratice la cele dictatoriale și oligarhice.
Acest regim, după cum se vede, este loial Kremlinului, deoarece Rusia nu va cere niciodată respectarea drepturilor omului, doar dacă acest om este rus, este creștin, se supune Patriarhiei de la Moscova și vorbește limba rusă.
Kremlinul nu va cere alegeri libere, deoarece acest lucru poate servi un exemplu prost pentru ruși. Kremlinul nu va cere respectarea dreptului la proprietate, deoarece nici cei de la Moscova nu-l respectă.
Pierderea sau impunerea de cedări teritoriale, suprapuse cu scandaluri de corupție, ar putea aduce dezamăgire în rândul ucrainenilor, iar aceștia ar putea să susțină forțe populiste, parțial naționaliste, dar cu o puternică încărcătură dictatorială, iar de la încărcătura dictatorială până la dictatură este un singur pas.
Planul violent sau Cecenia 2.0
Putin va trece de la război fierbinte la cel hibrid. În cazul în care, după oprirea ostilităților pe câmpul de luptă, la Kiev va rămâne o guvernare pro-europeană, democratică și bazată pe drepturile omului, Kremlinul va încerca să reaprindă războiul așa cum s-a întâmplat în Cecenia între 1999-2000, anii în care Putin a preluat puterea la Moscova.
Pentru aceasta vor fi suficiente mecanismele testate deja între 2014-2015. Pentru aceasta, la moment, Kremlinul are nevoie de o pauză de câțiva ani și de ridicarea a cât mai multor sancțiuni pentru a-și pregăti armata, pentru a suplini resursele financiare, pentru a slăbi coalițiile democratice și regimurile democratice din Europa.
În momentul în care se va considera suficient de puternic, Kremlinul, indiferent cu cine va fi la butoane, va ataca din nou Ucraina, doar că, după aceasta, Moscova nu se va opri la granițele ucrainene, cu siguranță se va duce și asupra unor alte state, printre ele ar putea fi Moldova și chiar Țările Baltice.
Anume, din acest motiv, Rusia lui Putin trebuie oprită și slăbită pentru a nu putea reveni pe câmpul de luptă peste 5-10 ani.
Un editorial de Constantin Uzdriș, TVR Moldova

