Pisica Jessy, vedeta Primăriei Sectorului 6, nu îl va urma pe Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei

Ciprian Ciucu și pisica Jessy / Sursa: Facebook
8 December 2025, 14:18 (actualizat 8 December 2025, 14:28)

Întrebat ce se va întâmpla cu pisica Primăriei Sectorului 6, Jessy, după plecarea sa la Primăria Capitalei, Ciprian Ciucu a explicat că felina va rămâne în mediul în care s-a obișnuit.

Ciprian Ciucu: „Pisicile nu e bine să schimbe locul, să schimbe casa, și pentru ea, care are acces la curtea primăriei, nu ar fi foarte bine dacă și-ar muta casa. Probabil vom găsi o altă pisică. Sunt multe pisici micuțe și fără părinți, abandonate.”

Jessy este o adevărată mascotă neoficială a Primăriei Sectorului 6 și o mică vedetă online.

Într-un interviu acordat TVR Info în perioada premergătoare campaniei, Ciucu a povestit că fotografia sa oficială de campanie a fost aleasă chiar de susținători, în urma unei consultări pe Facebook. Printre variantele propuse – o ținută cu cravată, una sportivă cu o minge de baschet sau portrete formale – oamenii au preferat imaginea în care primarul apare cu Jessy în brațe.

Ciucu a relatat atunci și povestea pisicii, găsită într-o stare precară în scara unui bloc, apoi adoptată și îngrijită de angajații Primăriei Sectorului 6.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă