Piloţii români de F-16 au exersat realimentarea aeronavelor în aer, în cadrul unui parteneriat cu SUA

Piloţii români de F-16 au exersat realimentarea în aer pe timp de zi şi de noapte, prin intermediul programului de parteneriat dintre Alabama National Guard şi România. Sursa foto: Jaccob Hearn. Facebook -Forţele Aeriene Române
Piloţii români de F-16 au exersat realimentarea în aer pe timp de zi şi de noapte, prin intermediul programului de parteneriat dintre Alabama National Guard şi România. Sursa foto: Jaccob Hearn. Facebook -Forţele Aeriene Române
20 May 2024, 11:34 (actualizat 20 May 2024, 11:36)

Piloţii români de F-16 au exersat realimentarea în aer pe timp de zi şi de noapte, prin intermediul programului de parteneriat dintre Alabama National Guard şi România, informează Forţele Aeriene.

Potrivit sursei citate, exerciţiul a avut loc în perioada 13-17 mai, când o aeronavă KC-135 Stratotanker aparţinând 117th Air Refueling Wing, împreună cu echipaje de logistică, mecanici de întreţinere şi asistenţă, s-au aflat în România pentru operaţiuni comune cu Forţele Aeriene Române.

CITEȘTE ȘI: EXCLUSIV Piloții români care se pregătesc la centrul de la Fetești zboară deja singuri cu F-16. Echipa Știrilor TVR a asistat, în premieră, la antrenamente

“Această misiune de instruire comună are loc prin intermediul Programului de Parteneriat de Stat dintre Alabama National Guard şi România, care în cei peste 30 de ani de la înfiinţare a adus beneficii ambelor naţiuni şi a îmbunătăţit foarte mult interoperabilitatea, prin schimburi regulate, sprijin reciproc şi împărtăşirea celor mai bune practici”, se arată într-un text postat luni pe pagina de Facebook a Forţelor Aeriene. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite