Piața de gaze liberă, tarife în creștere. Economiștii avertizează că inflaţia va crește din nou

27 January 2026, 20:53 (actualizat 27 January 2026, 20:57)

1 aprilie ar putea aduce facturi la gaze mult mai mari, în funcţie de furnizorul ales, odată cu eliminarea plafonarii prețurilor pentru consumatori. Decizia se va reflecta şi în costul celorlalte bunuri de larg consum, spun economiștii. Care avertizează că inflaţia va crește din nou.

Ultima factură la gaze pe care a primit-o domnul din imagini a fost de peste 500 de lei, în condiţiile în care centrală nu a mers tot timpul, iar tariful la gaze este plafonat.

Şi-a făcut un calcul cât va plăti de la 1 aprilie, atunci când preţul gazelor nu va mai fi plafonat de stat.

Noile tarife apărute, deocamdată, pe pagină ANRE, variază între 0,33 și 0,41 lei/kWh, cu tot cu accize.

De la 1 aprilie românii care se încălzesc cu centrală pe gaze vor plăti facturi care vor creşte de la o medie, lunară de la aproape 390 de lei la 400 de lei. Însă facturile la în cazul unui apartament cu 12,5 lei lună sau mai mult, în funcţie de furnizorul ales.

Deocamdată, până să fie liberalizată pieţa de gaze, pe bursele internaţionale gazele se tranzacţionează mai ieftin. Și asta ar putea influență noile oferte de la noi.

Dumitru Chisăliţă – preşedintele Asociației Energia Inteligentă: Mă aştept să vină în continuare oferte de la marii jucători care nu au pus aceste oferte în piaţă şi aceste oferte să fie cumva mai bune decât ceea ce avem în momentul de faţă.  

Teodora Cimpoi, Observatorul Român al Sărăciei Energetice: Pe aceeaşi energie, până la urmă vorbim de molecula de gaz care nu diferă, oamenii pot plăti preţuri, facturi foarte diferite. Statul are şi un interes aici, pentru că în momentul în care preţul gazelor va fi mare va încasa mai mult din taxe, dinTVA şi din accize.

Oamenii sunt sfătuiţi să studieze ofertele şi să aleagă furnizorul care le oferă cel mai bun preţ. Noile tarife vor avea efect de domino asupra tuturor bunurilor de larg consum.

Adrian Negrescu, consultant financiar: De la factură la încălzire, la pâinea coaptă în cuptoarele pe gaze, efectele se vor simți pe larg în economie, inclusiv în zona industrială. Nu este exclus, că în cel mai pesimist scenariu, să vedem un nou val de scumpiri care să afecteze și mai mult puterea de cumpărare. (00.22)

Deşi România riscă să între în procedură de infrigement dacă nu liberalizează piaţa energiei de gaze, Guvernul ia în calcul să prelungească plafonarea preţului la gaze, pentru care a alocat de la bugetul de stat, din 2021 şi în prezent aproximativ 12 miliarde de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite