Petrolul se ieftinește, însă prețurile la pompă cresc în România. Un plin ajunge la peste 5% din salariul mediu din București
De la maximul ultimilor patru ani, prețul petrolului a scăzut sub 90 de dolari pe baril. Ieftinirea a venit după ce Donald Trump a vorbit despre o durată limitată a operațiunilor militare din Iran și după ce miniștrii de Finanțe din țările G7 au declarat că vor lua măsurile necesare pentru a combate scumpirea petrolului.
Îngrijorările rămân însă, iar acestea continuă să influențeze piața. Aproape de inima conflictului, Egiptul a majorat astăzi prețurile pentru o gamă largă de produse petroliere. Autoritățile de la Cairo au invocat condițiile excepționale ale pieței globale de energie.
Potrivit calculelor bazate pe salariul mediu net din Capitală, aproximativ 5,26% din venitul lunar merge către un singur plin de combustibil. Calculul a fost făcut luând în considerare cel mai ieftin litru de benzină standard vândut în București, în prezent aproximativ 8,16 lei.
Este important de precizat că prețurile diferă de la o stație PECO la alta. Cu alte cuvinte, aproape 1 leu din 20 de lei pe care fiecare bucureștean îi câștigă este cheltuit doar pentru alimentarea mașinii.
Lo o stație de benzină la care a mers echipa TVR, litrul de benzină standard era, marți dimineață, 8,32 lei, față de 8,21 lei cât era ieri.
Și motorina s-a scumpit: litrul costă 8,76 lei, față de 8,61 lei cât era ieri.
Așadar, asistăm în continuare la creșteri de preț la carburanți de la o zi la alta. Autoritățile caută soluții și iau în calcul mai multe scenarii.
Pe lângă identificarea unor noi rute ocolitoare pentru aprovizionare, Executivul a anunțat că analizează renegocierea unor contracte comerciale, dar și redeschiderea unor linii de prelucrare a produselor din țiței.
În același timp, Consiliul Concurenței continuă să monitorizeze prețurile de la pompă, iar autoritățile spun că, în cazul în care vor fi constatate speculații, vinovații vor fi sancționați.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat deja una dintre măsurile luate în calcul de Guvern: prelungirea plafonării accizelor la carburanți, însă doar pentru transportatori.

