Peste o mie de persoane la protestul organizat în Parcul Izvor de ONG-ul Dreptate pentru Animale
Peste o mie de persoane participă duminică, în Parcul Izvor, la un protest paşnic organizat de ONG-ul Dreptate pentru Animale.
Manifestaţia a început la ora 16:00, iar participanţii au venit cu pancarte şi mesaje prin care cer reformarea sistemului de gestionare a câinilor fără stăpân, mai multă transparenţă în cheltuirea fondurilor publice şi sancţionarea abuzurilor din adăposturi, scrie Agerpres.
“Sterilizare, nu exterminare”, “Stop măcel, sterilizare = civilizaţie”, “Opriţi crima din banii publici”, “Mai multe oraşe cer fără eutanisiere”, “15.000 au murit fără voce” sunt câteva dintre mesajele protestatarilor.
“Acum am scris cu vopsea roşie, pe zăpadă, 15.000, numărul câinilor care au murit la adăpostul din Suraia. Participanţii vin acum şi aprind pe acest contur lumânări”, a spus, pentru AGERPRES, unul dintre protestatari.
Protestul are loc în contextul scandalului izbucnit la adăpostul din Suraia, judeţul Vrancea, imagini apărute în spaţiul public arătând maltratarea şi eutanasierea a peste 200 de câini. Cazul a generat reacţii puternice în societate şi a reaprins dezbaterea privind modul în care autorităţile gestionează problema animalelor fără stăpân.
Toți câinii din adăpostul groazei din Suraia au fost relocați sau adoptați, în urma dezvăluirilor făcute de TVR
Susţinătorii proiectelor de lege menite să reformeze sistemul de gestionare a câinilor fără stăpân afirmă că adoptarea acestora ar reprezenta un pas important pentru alinierea României la standardele europene în materie de protecţie a animalelor. Ei susţin că eliminarea eutanasierii în masă şi introducerea conceptului de “fiinţă sensibilă” în legislaţie ar aduce o schimbare de paradigmă în relaţia statului cu animalele.
“O societate civilizată se măsoară prin felul în care îşi tratează cei mai vulnerabili membri”, transmit organizatorii.

