Peste 100 de morți și sute de cazuri suspecte în urma focarului de Ebola din RD Congo, potrivit unui oficial

Focar de Ebola în RD Congo / Profimedia Images
19 May 2026, 10:57 (actualizat 19 May 2026, 14:19)

Au fost raportate cel puțin 131 de decese în urma unui focar de Ebola din Republica Democratică Congo, alături de peste 513 cazuri suspecte, au declarat oficialii locali.

Un purtător de cuvânt al guvernului din Republica Democratică Congo a afirmat că în prezent se înregistrează cazuri pe o arie mai extinsă. Există, de asemenea, două cazuri confirmate și un deces în Uganda, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) din SUA, notează BBC.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat epidemia actualei tulpini de Ebola, cauzată de virusul Bundibugyo, drept urgență internațională.

Pe măsură ce această epidemie letală de Ebola continuă să se răspândească, guvernul din Congo a încercat să liniștească populația, asigurând-o că echipele sale de intervenție lucrează intens pentru a identifica și investiga cazurile suspecte și că nu este nevoie să se panicheze.

Cu toate acestea, odată cu identificarea de cazuri în zone noi, inclusiv Nyakunde din provincia Ituri, Butembo din Kivu de Nord și orașul Goma, îngrijorarea crește inevitabil.

Un medic american din Republica Democratică Congo se numără printre cei cu un caz confirmat, au declarat grupul de misionari medicali cu care acesta lucra și CDC.

Persoana respectivă va fi transportată acum în Germania pentru tratament, au declarat aceștia pentru CBS News, partenerul american al BBC.

Deși CDC nu a dezvăluit numele americanului care lucrează în țară, grupul medical misionar Serge a declarat că unul dintre medicii săi americani, Peter Stafford, a fost testat pozitiv pentru Ebola.

Alți doi medici din grup care au fost expuși în timpul tratării pacienților, printre care și soția lui Stafford, dr. Rebekah Stafford, nu prezentau simptome și respectau protocoalele de carantină, a precizat grupul într-un comunicat.

CBS News a citat, de asemenea, surse care afirmau că cel puțin șase americani au fost expuși la virusul Ebola în timpul epidemiei din Republica Democratică Congo.

CDC a declarat că susține „retragerea în condiții de siguranță a unui număr mic de americani care sunt direct afectați”, dar nu a confirmat câți sunt aceștia.

Guvernul SUA ar intenționa să organizeze transportul micului grup de americani din Republica Democratică Congo către un loc de carantină sigur, a declarat o sursă pentru site-ul de știri medicale STAT.

Citatând o sursă, site-ul adaugă că grupul ar putea fi dus la o bază militară americană din Germania, deși acest lucru nu a fost confirmat.

CDC a refuzat să răspundă la întrebări directe despre cetățenii americani care ar fi fost afectați, în cadrul unei conferințe de presă de duminică.

Într-o actualizare de luni, agenția de sănătate publică a declarat că riscul pentru SUA este relativ scăzut, dar a precizat că va introduce o serie de măsuri pentru a preveni pătrunderea bolii în țară.

Acestea includ monitorizarea călătorilor care sosesc din zonele afectate și impunerea de restricții de intrare pentru persoanele care nu dețin pașaport american, dacă au fost în Uganda, Republica Democratică Congo sau Sudanul de Sud în ultimele 21 de zile.

CDC a declarat că va colabora cu companiile aeriene și alți parteneri pentru a efectua urmărirea contactelor pasagerilor, pentru a crește capacitatea de testare și pregătirea spitalelor de a răspunde la epidemie.

Statele Unite au emis, de asemenea, o avertizare de călătorie de nivel patru – cel mai ridicat nivel – prin care se recomandă evitarea călătoriilor în Republica Democratică Congo.

OMS a declarat că focarul din provincia Ituri, situată în estul Republicii Democratice Congo, constituie o urgență de sănătate publică de importanță internațională, dar nu îndeplinește criteriile unei pandemii.

Agenția a avertizat, de asemenea, că ar putea fi vorba de „un focar mult mai extins” decât cel detectat și raportat în prezent, cu un risc semnificativ de răspândire la nivel local și regional.

Peste 28.600 de persoane au fost infectate cu Ebola în timpul epidemiei din 2014-2016 din Africa de Vest, cea mai mare epidemie a virusului de la descoperirea sa în 1976.

Boala s-a răspândit în mai multe țări din Africa de Vest și din afara acesteia, inclusiv în Guineea, Sierra Leone, Statele Unite, Regatul Unit și Italia, cauzând moartea a 11.325 de persoane.

Jean Kaseya, directorul Centrului African pentru Controlul și Prevenirea Bolilor, a declarat anterior pentru BBC că numărul cazurilor suspecte a ajuns la aproape 400.

El a spus că, în absența vaccinurilor și a medicamentelor eficiente, oamenii ar trebui să respecte măsurile de sănătate publică, inclusiv îndrumările privind organizarea funeraliilor celor care au murit din cauza bolii.

„Nu vrem ca oamenii să se infecteze din cauza înmormântărilor”, a declarat el în cadrul emisiunii Newsday a BBC World Service.

Înmormântările comunitare, la care oamenii ajutau la spălarea cadavrelor celor dragi, au contribuit la infectarea multor persoane în primele etape ale marii epidemii de acum mai bine de un deceniu.

OMS a recomandat Republicii Democrate Congo și Ugandei, două țări în care s-au confirmat cazuri, să efectueze controale la frontieră pentru a preveni răspândirea virusului.

De asemenea, organizația a îndemnat țările din vecinătate să „își consolideze pregătirea și capacitatea de reacție”, inclusiv prin supravegherea în unitățile medicale și în comunități.

Rwanda, țară vecină, a declarat că va intensifica controalele la granița cu Republica Democratică Congo ca „măsură de precauție”, în timp ce Nigeria a afirmat că „monitorizează îndeaproape situația”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă