Pericolul din aparatele de aer condiționat. Cele mai vulnerabile sunt persoanele vârstnice, cele cu boli cronice și copiii

24 June 2025, 19:12 (actualizat 24 June 2025, 19:19)

Cu veri tot mai fierbinți și perioade caniculare prelungite, aerul condiționat nu mai reprezintă un moft, ci o necesitate. Acasă, la birou sau în mașină ne folosim de aceste sisteme de răcire a aerului. Ele ne oferă confort, dar ne și expun unor riscuri pentru că pot deveni sursă de îmbolnăvire, dacă nu ținem cont de câteva reguli simple.

Acasă, în mașină sau în transportul în comun, aerul condiționat este indispensabil în zilele de vară. Folosit în mod necorespunzător, aerul condiționat nu ne afectează doar sănătatea, ci şi buzunarul.

LUISA TÎRCA – corespondent TVR Timișoara: Pentru un consum eficient, dar și pentru propria sănătate, este recomandat ca aerul condiționat din mașină să fie pus pe modul auto, iar temperatura să fie între 20 si 24 de grade pe modul automat.

DANIEL DOBÂRCĂU – înlocuitor şef, RAR Timiş: Conducătorii ar trebui să verifice sistemul de climatizare într-un service autorizat.

Diferența mare de temperatură dintre interior şi exterior, de peste 10 grade, este un stres suplimentar pentru organism, care trebuie să se adapteze rapid. Cele mai vulnerabile sunt persoanele vârstnice, cele cu boli cronice si copiii.

ANA ADRIANA TRUSCULESCU – medic specialist pneumolog: În momentul când intră într-un mediu foarte rece si foarte uscat produce o iritatie locală la nivelul tractului apare o accentuare a simptomatologiei cronice cardiovasculară, variații bruște de tensiune.

Nu uitați şi că un filtru necurăţat este o sursă de îmbolnăvire sigură pentru căile respiratorii. De aici până la sinuzite, rinite sau traheite este doar un pas.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă