Percheziții la sediul Poliției Locale Sector 1. Mai mulți polițiști locali sunt vizați într-un dosar de corupție și luare de mită
Percheziţii în această dimineaţă la sediul Poliţiei Locale a Sectorului 1. Mai mulţi agenţi au fost monitorizaţi timp de jumătate de an sub suspiciunea de corupție și luare de mită.
Perchezițiile au loc la sediul Poliției Locale Sectorul 1 de pe Calea Griviței 208-210.
12 polițiști locali de la Serviciul Ordine Publică și de la Biroul Circulație Rutieră sunt vizați într-un dosar de suspiciune de corupție și luare de mită.
Polițiștii ar fi fost monitorizați în ultimele 6 luni, timp în care ar fi luat mită, în general la regimul rutier – parcări, ridicări de mașini. Polițiștii ar fi intervenit după constatarea sancțiunii rutiere, la colegii lor, în vederea anulării proceselor verbale. Totul, contra unor sume de bani.
Deocamdată, sunt patru inculpați și opt suspecți, potrivit jurnalistei Liliana Năstase. Perchezițiile continuă, iar la finalul audierilor, procurorii vor decide dacă se impun măsuri preventive.
Polițiștii au fost monitorizați cel puțin șase luni – au fost montate dispozitive de interceptare pe mașinile cu care ieșeau în trafic în timpul programului de lucru și au avut martori sub acoperire.
Este o anchetă a procurorilor, împreună cu polițiștii DGA, serviciul secret al ministerului de Interne care se ocupă, în principal, cu combaterea faptelor de corupție în rândul polițiștilor.
Dosarul a fost deschis în urma unei plângeri penale făcute în urmă cu câteva luni de către primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, care avea suspiciuni că aceștia săvârșeau acte de corupție. De altfel, primarul a și făcut anunțul, pe pagina de Facebook.

