Percheziții DNA la Poliția Locală a Sectorului 1. Sunt vizaţi angajaţi de la controlul comercial. Suspiciuni de mită de zeci de mii de euro

4 June 2024, 10:40 (actualizat 4 June 2024, 19:10)

Acțiune în forță a procurorilor DNA la Poliția Locală a Sectorului 1, la o săptămână de la ultimele percheziţii. De această dată sunt vizaţi angajaţi ai compartimentului care se ocupă cu verificarea societăţilor şi restaurantelor. Există suspiciuni că unii dintre ei ar fi luat şpăgi de mii de euro pentru a trece cu vederea neregulile sau pentru a nu face controale.

Sunt percheziţii ale ofiţerilor anticorupţie la Compartimentul Control Activităţi Comerciale. Este vorba de poliţiştii locali care fac verificări la cluburi, terase, comercianţii din pieţe etc.

Conform primelor informații, e vorba de cazuri în care s-au cerut sume mari de bani, până la 20.000 de euro, pentru eliberarea autorizațiilor de funcționare pentru anumite localuri din zona centrală a Bucureștiului: zona Dorobanți, Herăstrău, zona Floreasca, pentru terase și restaurante.

Acești polițiști locali, susțin surse judiciare, constatând faptul că respectivele localuri nu au ce le trebuie pentru a putea funcționa solicitau respectivele sume de bani, fie pentru a emite alte documente, fie pentru a închide ochii, lucru care s-ar fi întâmplat de mai multe ori.

Aceleași surse judiciare spun că, polițiștii locali, au cerut ca atunci când organizează evenimente private să beneficieze de catering de la unele dintre aceste restaurante. Mai mult, potrivit surselor citate, ar fi preferat ca de fiecare dată banii obținuți ilegal să fie dați în euro, și nu în lei.

Ei au fost duși la sediul DNA.

Săptămâna trecută, ofiţerii DGA au anchetat 12 poliţişti locali, în urma unei sesizări facute de primarul Sectorului 1.

Pe data de 31 mai, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti (PTB) au pus sub urmărire penală mai mulţi poliţişti locali din Sectorul 1 pentru săvârşirea de fapte de corupţie, ei fiind acuzaţi că luau mită de la şoferi prinşi că au parcat maşinile neregulamentar sau de la persoane care încălcaseră legislaţia privind protecţia mediului.

Conform unui comunicat al PTB, patru dintre poliţişti au calitatea de inculpat şi sunt cercetaţi, sub control judiciar, pentru luare de mită, trafic de influenţă, instigare la dare de mită, complicitate la luare de mită, abuz în serviciu şi fals intelectual.

Alţi opt poliţişti sunt cercetaţi în calitate de suspect pentru săvârşirea mai multor infracţiuni de abuz în serviciu.

Anchetatorii susţin că, în perioada mai 2023 – februarie 2024, poliţiştii locali puşi sub acuzare au fost implicaţi în săvârşirea mai multor infracţiuni de luare de mită, trafic de influenţă, abuz în serviciu şi fals intelectual în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor la regimul circulaţiei şi la regimul legislaţiei privind protecţia mediului.

În esenţă, a rezultat că inculpaţii pretindeau şi primeau sume de bani între 100 şi 200 de lei sau alte foloase pentru a nu constata săvârşirea unor contravenţii ori pentru a aplica sancţiunea avertismentului în locul amenzii, consemnând date nereale sau omiţând să consemneze toate datele în procesele-verbale de constatare. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite