Pentru prima dată o instituție spitalicească, inculpată penal: Institutul Matei Balș, după incendiul din 2021, în care au murit 9 oameni

23 April 2026, 20:39 (actualizat 23 April 2026, 21:24)

După 5 ani de investigații, procurorii bucureșteni i-au trimis în judecată pe cei responsabili pentru moartea a 9 pacienți, ca urmare a incendiului de la Institutul Matei Balș, din ianuarie 2021. Detalii șocante ies la iveală, de la elementele mărunte care au dus la aprinderea focului, până la lipsa crasă de responsabilitate a unora. Pentru prima dată, o instituție spitalicească în sine devine inculpată într-un dosar penal, alături de persoane cu diverse funcții.

Pe 29 ianuarie 2021, la ora 5 dimineața, în salonul 63 din pavilionul 5 al Institutului Matei Balș a izbucnit un incendiu, în urma căruia 9 pacienți au murit.

Dezastrul a fost explicat de specialiștii solicitați de Parchetul de pe lângă Tribunalul București.

Marius Popescu, jurnalist TVR: Expertiza tehnică a relevat cum s-a aprins focul în salonul din Spitalul Balș. O aerotermă în funcțiune a aspirat aerul încărcat de oxigen și de scame. Acestea au fost evacuate aprinse și s-a declanșat incendiul.

Firma privată de pompieri nu și-a făcut treaba, au constat anchetatorii și nici nu avea cum, pentru că nu avea dotările legale de funcționare, nu deținea aviz de la ISU București, nu avea dispecerat, nici bază materială, și nici autospecială.

Contractarea firmei conduse de unul dintre inculpați, care era și angajat al spitalului, a fost făcută, deși se știa că nu se află în legalitate.

Acesta era al doilea contract încheiat cu aceeași societate, primul fiind din 2019.

Responsabili din spital au comunicat inițial că de acum 7 ani au cerut firmei de pompieri să intre în legalitate, dar niciun document intern nu susține o astfel de afirmație.

Ancheta arată că cel puțin o parte dintre angajați știau că în saloane funcționau aeroterme și reșouri, deși introducerea lor în spital era interzisă.

Mai mult chiar. Parchetul a constatat că diverse aparate de încălzire erau puse în saloane chiar de unii dintre angajați. Surse judiciare spun că, în cursul audierilor, mărturiile unor medici au arătat că în salon erau pierderi de oxigen, măștile folosite nefiind etanșe.

S-a consat și lipsa instructajului pentru personalul angajat și lipsa unui plan roșu de intervenție. Toate acestea, plus alte argumente ale investigatorilor, au dus la inculparea Institutului Matei Balș.

Adrian Cuculis, avocat: Este o noutate bună, pentru că, de multe ori, am văzut, de exemplu, la Spitalul din Piatra Neamț, nu poți să găsești responsabilă o simplă asistentă care a dus o candelă. Avem în Dreptul penal această posibilitate de a atrage răspunderea instituțiilor publice.

Pe lângă Institutul Balș, în dosar au fost trimiși în judecată și șeful firmei de pompieri, societatea Midan Fire și șefa Biroului Achiziții Publice și Contractare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă